­ İL PROJELERİ | KONYA
İl Adı Projeyi Düzenleyen Kuruluş Açıklama Detay
Hz. Mevlâna'nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
...Devamını Oku
Tören Tertip Komitesi (Sekreterya: Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)
...Devamını Oku
Hz.Mevlâna’nın 740. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 7-17 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Törenler boyunca 11’i gece, 10’u gündüz olmak üzere toplam 21 Mukâbele-i Şerîf (Semâ Gösterisi) icrâ edilmiştir. Etkinlikler süresince yaklaşık 53.000 kişi Semâ Töreni ve sergileri izlemiş, 9.000 kişi de Mesnevî sohbeti, konser, şiir dinletileri, konferans, panel ve çalıştayları takip etmiştir.
...Devamını Oku
Kısa-ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali
...Devamını Oku
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi
...Devamını Oku
Festivale Film Gönderme Tarihi : 10 Ekim 2014 Ön Eleme Sonuçlarının Açıklanması : 20 Ekim 2014 Program, festival tarihi yaklaştığında tertip komitesi tarafından açıklanacaktır.
...Devamını Oku
Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali
...Devamını Oku
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
...Devamını Oku
İlk kez 2004 yılında düzenlenen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali önceleri Aralık ayındaki Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) kapsamında yer alırken, 2008 yılından beri Eylül ayında, kapanış gecesi 30 Eylül'e, yani Hz. Mevlâna'nın doğum gününe gelecek şekilde düzenlenmektedir. Bu uygulama ile Hz. Mevlâna'yı anma ve anlamaya yönelik yeni bir zaman dilimi oluşturulması hedeflenmektedir. "Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali", bugün dünyanın mistik ve geleneksel müzikler alanındaki en saygın festivallerinden biri olarak gösterilmektedir. Festival ile Hz. Mevlâna'nın sözle ifâdesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, bütün insanlığı kucaklayan tevâzû ve hoşgörüsüne lâyık bir anma programı hedeflenmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası hâline gelen "Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali", tüm dünyada izlenirliği her geçen gün artan mistik müzikleri tanıtmayı ve müziğin etkili gücü sayesinde toplumlar arası etkileşimi arttırmayı amaçlamaktadır. 2013 yılı itibariyle Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’ne 36 ülkeden 82 grup katılmıştır.
...Devamını Oku
Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişleri Etkinlikleri (03-07 Mayıs)
...Devamını Oku
Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı
...Devamını Oku
Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişleri Etkinlikleri (03-07 Mayıs)
...Devamını Oku
Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali
...Devamını Oku
Konya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü
...Devamını Oku
Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük yüz ölçümüne sahip olan Konya ili aynı zamanda Anadolu'nun en eski yerleşim alanıdır. Kent içinde ve çevresinde adım attığınız her alanda tarih öncesi dönemden başlayarak Hitit, Lydia, Pers, Büyük İskender ve Roma dönemine ait gizemli bir nefesin sizinle birlikte bu büyük kente yüzyıllar öncesinden merhaba dediğini duyarsınız. Bizanslılar döneminde “İconyum” olan kentin adı daha sonra yıllar içinde değişerek Konya olmuştur. 10. yüz yıldan başlayarak uzun yıllar Anadolu Selçukluları'nın merkezi olan Konya; müziğin, bilginin ve güzel sanatların da merkezi haline gelmiştir. Konya hoşgörü ve toleransın ana vatanıdır. Mizahı ve hoşgörüyü hayatı ve hikâyelerinde ölümsüzleştiren Nasrettin Hoca ve sanki aynı hoşgörü ve toleransı devam ettiren büyük düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi uzun yıllar Konya’da yaşamış dünyaca ünlü şahsiyetlerdir. Konya zengin tarihi dokusu içerisinde Karamanlılara da ev sahipliği yapmıştır. Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçeyi ilk resmi dil ilan eden ulusun temsilcisidir; yani Türk dilinin resmi dil olarak doğuşunun bu topraklardan olduğu kabul edilmektedir. “Bugünden geru divanda, dergâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil konuşulmayacaktır.” (13 Mayıs 1277) diyen Karamanoğlu Mehmet Bey, millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartının dil birliği olduğunu vurgulamıştır. Kuruluşunun 13. yılında Konya Devlet Tiyatrosu, gelişen ve değişen Konya ilinin kültürel anlamda da gelişmesine katkı sağlamak amacı ile Devlet Tiyatroları, “BİN NEFES BİR SES'' Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali'ni başlatarak, Konya ilinin bir marka şehir olma yolundaki çabasına büyük katkı sağlamıştır. Festival kapsamında her yıl dünyanın dört bir yanına şöyle sesleniyoruz: - Ey Türkçe oynayan tiyatrolar! Hangi ülkede, nerede olursanız olun, 4 - 14 Mayıs tarihleri arasında Konya'ya gelin. Gelin ki bu yıl da festivalimizin coşkusunu birlikte paylaşalım. Farklı dinler, kültürlerle yaşasak da, aynı dili farklı lehçe ve ağızlarla konuşsak da gelin… Dostça, kardeşçe, hoşgörü ve barış içinde bu açık hava müzesi görünümündeki kentte bizim de bir izimiz, sesimiz, nefesimiz olsun… “BİN farklı NEFESten tek BİR SES çıksın.” http://www.devtiyatro.gov.tr/festivaller-detay-devlet-tiyatrolari--konya-bin-nefes-bir-ses-uluslararasi-turkce-tiyatro-yapan-ulkeler-festivali.html
...Devamını Oku
Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri (05-10 Temmuz)
...Devamını Oku
Akşehir Nasreddin Hoca Turizm Derneği
...Devamını Oku
Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri (05-10 Temmuz) Festival kesintisiz 50 yılı aşkın bir süredir yapılmakta olup Akşehir Belediyesi ve Akşehir Nasreddin Hoca Turizm Derneği tarafından düzenlenmektedir.
...Devamını Oku