­ BEYŞEHİR GÖLÜ YABAN HAYATI | Kültür Portalı

Beyşehir Gölü Yaban Hayatı - Konya

Göl çevresi 20.02.1993 tarihi itibariyle Milli Park Statüsü'ne alınmış olup, milli park alanı 88 bin 750 hektardır. Antalya Körfezi'ne 100-140 kilometre mesafededir. Göl sularını 115 ile 1125 kotları arasında depolar. Azami kotlarda göl sathı 800 km2 ve depoladığı su 6 milyon m3'e ulaşır. Gölün denizden yüksekliği 1.116 metredir. Eni 10-25 kilometre, kuzeybatı ve güneydoğu doğrultusunda 42 kilometre boyutlarındadır. Suyu tatlı olup tabii göl vasfı taşır. Yeraltından Manavgat Çayı ile Akdeniz'e ulaşır. Toroslardan akan yağmur suları ve akarsulardan ziyade gelirinin büyük çoğunluğunu yer altı kaynakları oluşturmaktadır.

Beyşehir gölü kapladığı alan bakımından Türkiye'nin 3'üncü büyük gölü ve aynı zamanda ülkenin en büyük tatlı su gölüdür. Su seviyesine göre (1.121 - 1.125 metre) 615 ila 745 km2'lik bir alanı kaplar. Oluşumu bakımından tektonik menşeli, karstik bir göldür. Uzaydan çekilen fotoğraflardan görüldüğü gibi kuzey güney yönünde faylanma gölün oluşumunda birinci dereceden etken olmuştur. Mada Adası'ndan başlayan ve Manavgat-Köprüçay havzaları arasından inen Kepez Fayı'nın bu iki havzaya da su kaçırdığı Mada adasındaki düdenlerde yapılan boya deneyiyle ispatlanmıştır. Gölün kuzeyindeki Hamat Burnu düdeni'yle Küre Düdeni ve hacı Akif Adası civarındaki düdenlerden kaçan sular oldukça ilgi çekicidir.

Beyşehir gölü taban topoğrafik etüdü yapılmıştır. Şimdiye kadar tespit edilen en yüksek su seviyesinde 1125 kotunda gölün hacmi 5,8 milyar metreküp ve 1121 kotunda ise 2,9 milyar metreküp olmuştur. Güneşin batışı sırasında göl ve Anamas Dağı'nın birlikteliği sayesinde mükemmel bir manzara ortaya çıkar. Öyle ki Beyşehir Gölü üzerindeki güneş batarken oluşan görüntü dünyaca ünlüdür.

Beyşehir Gölü üzerinde ortalama olarak 33 tane irili ufaklı ada vardır. Gölde su seviyesine göre ada sayısı da değişmektedir. Ancak bu değişim pek önemli değildir. Beyşehir Gölü ve çevresinde kuş gözlemi de yapılmaktadır. Ayrıca gölde olta balıkçılığı yapılmakta, yürüyüş, bisiklet ve diğer doğa sporlarına uygun bölgeler bulunmaktadır.

Konya Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 75959    Eklenme Tarihi : 04 Mart 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 29 Haziran 2022 Çarşamba