­
Sakarya

Genel Bilgiler

Sakarya ilinin yer aldığı coğrafi bölge, en eski çağlardan beri çeşitli kavimlerin gelip geçtiği göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Yörenin tarih öncesi dönemi hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Bugüne kadar birkaç kurtarma kazısı ve yüzey araştırması dışında dikkat çekici arkeolojik araştırma yapılmamıştır. Ancak, Kaynarca İlçesinde bulunan çakmak taşı yongalar ile Kocaali ilçesinden ele geçen taş el baltası, elle şekillendirilmiş pişmiş toprak maşrapa bölgede Neolitik ve Kalkolitik dönem insanının yaşadığına işaret etmektedir.

            Anadolu’da ilk siyasi birliği kuran Hititlerin sınırlarını Sakarya topraklarını da içine alacak şekilde genişletmiş oldukları antik kaynaklarca ifade edilmesine rağmen bu döneme ait buluntu veya kalıntı mevcut değildir. MÖ 1200 yıllarında Hint-Avrupa asıllı Deniz Kavimleri denen topluluklar, Hitit egemenliğine son vermişlerdir. Daha sonra Frigler Sakarya Irmağı ile Büyük Menderes’e kadar olan bölgeye sahip olarak hakimiyet alanlarını doğuda Kapadokya’ya  kadar genişlettiler.  Sakarya ili, klasik dönemlerde  Bitinya (Bithynia) olarak bilinen bölgenin içinde yer almaktadır. Bu ad bölgede yerleşmiş ve daha sonra aynı adı taşıyan Bitinlerden gelmektedir. Bitinya (Bithynia) Bölgesi İstanbul’un Anadolu yakasından başlayarak doğuda Parthenius (Bartın) yakınlarına kadar uzanmaktaydı. Doğusundaki Paflagonya (Paphlagonia) dan Filyos Çayı (Billaeus) ile ayrılmaktaydı. Kuzeyde Karadeniz’e (Pontus Euxinus) açılan bölge güneyde Dağlık Frigya (Phrygya Epictetus) ve Galatia ile batı ve güneybatısında Mysia ile komşuydu. Bitinya (Bithynia), İstanbul’un Anadolu yakası ile, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Düzce, Bolu, Bartın, Zonguldak ve Bursa illerinin önemli bir bölümünü içine almaktaydı.   Adını mitolojide Frig Kökenli bir ırmak tanrısı olan Saggarios’dan  de adını vermiştir.


Kaynak: Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
...Devamını Oku
Demiryolu
İstanbul’u Ankara ve Anadolu’nun diğer şehirlerine bağlayan demiryolu Sakarya’ dan geçmekte olup, il sınırları içindeki toplam uzunluğu 65 km’ dir. Haydarpaşa’ dan itibaren İzmit’ in 10 km doğusuna kadar D-100 karayolunun hemen yanında ona paralel olarak uzanmakta, derbent mevkiinde D-100’ den ayrılıp, Sapanca gölünün güney kıyısını izleyerek Arifiye istasyonuna varmaktadır. Arifiye istasyonundan itibaren, ana hattan ayrılarak 8,4 km.lik bir mesafe ile Adapazarı Garı’nda son bulmaktadır. Arifiye ‘den güneye yönelen ana demiryolu ise Arifiye- Eskişehir karayolunu takip ederek Ankara’ ya ulaşmaktadır. Adapazarı’nın demiryolu ile İstanbul’ a uzaklığı 141 km, Ankara’ ya uzaklığı 436 km.dir.
...Devamını Oku
Karayolu
Ulusal ve Uluslararası taşımacılıkta önemli yeri olan ve ili doğu batı yönünde boydan boya geçen D-100 karayolu ile TEM Otoyolu ile Bilecik istikametindeki D-650 karayolu ilin ana ulaşım ekseni durumundadır. Edirne’den başlayan Kınalı- İstanbul- Sakarya- Ankara otoyolu uluslararası bir öneme sahiptir. Kınalı’ da otoyolun bir kolu Yunanistan’ a, diğer bir kolu Bulgaristan’ a bağlıdır. Sakarya, İstanbul- Ankara istikametinde anayol güzergahında olup, bazı illere uzaklığı şöyledir: Adana 797 km, Antalya 583 km, Bilecik 102 km, Bursa 158 km, Eskişehir 188 km, İstanbul 148 km, Trabzon 933 km, Ankara 306 km, Bolu 114 km, İzmir 486 km, Düzce 79 km, Muğla 708 km, Zonguldak 179 km, Kocaeli 37 km’ dir.
...Devamını Oku
Denizyolu
Sakarya ili, Karasu ilçesinde bir adet liman bulunmaktadır. Karasu Limanı 08.12.2016 tarihinde işletme izni alarak faaliyetine başlamıştır. Karasu limanında yük taşımacılığına yönelik; Genel Kargo, Dökme Yük, Ro ro, Yolu ve Feribot gemilerinin yanaşması için 212 ve 213 metre uzunluğunda 2 adet rıhtım bulunmaktadır.
...Devamını Oku
Havayolu
Sakarya’ da havaalanı bulunmamaktadır. Sakarya merkeze en yakın havaalanı Sabiha Gökçen Havaalanı 110 km ve İstanbul Yeşilköy Atatürk Havaalanı 170 km mesafededir. Sınırlı uçuşlar yapılan Kocaeli’ deki Cengiz Topel Havaalanı da şehrimize 33 km mesafededir.
...Devamını Oku
Matematik Konum
Enlem
Boylam
Özel Konum
Sakarya'nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır.
...Devamını Oku
Yeryüzü Şekilleri
Adı Tür Özellikler
Acelle Yaylası Yayla
Akçay Deresi Çay
Anbarkaya Dağ
Büyük Akgöl Göl Yüzölçümü 19 Km²’dir
Çiğdem Yaylası Yayla
Davlumbaz Yaylası Yayla
Dikmen Tepesi Dağ
Dikmen Yaylası Yayla 1580 Mt. Yüksekliğindedir.
Geyve Boğazı Boğaz
Hamzapınar Yaylası Yayla
İnönü Yaylası Yayla
Kanlıçay Şelalesi Şelale
Karadağ Dağ Yükseklik 1467 Mt.
Katırözü Yaylası Yayla
Keremali Dağ
Keremali Yaylası Yayla Yükseklik 1543 Mt.
Keremali Yaylası Yayla
Kırca Yaylası Yayla
Küçük Akgöl Göl
Maden Deresi Şelale Şelalenin Yüksekliği 8 Mt.
Mecidiye Şelalesi Şelale
Mudurnu Çayı Çay
Poyrazlar Gölü Göl Poyrazlar Gölü 67 Haktardır. Sahil Uzunluğu 2400 Mt. dir. Derinliği 8 Mt.dir
Sakarya Nehri Nehir
Samanlı Dağları Dağ
Sapanca Gölü Göl Yüzölçümü 46 Km². Uzunluğu 17 Km. Derinliği 61 Mt.
Soğucak Yaylası Yayla 900 Dönüm Olup, 1100 Mt. Yüksekliktedir.
Sultanpınar Yaylası Yayla
Taşkısığı Gölü Göl
Yanık Yaylası Yayla
  İklim
  İklim

  İklimi: Sakarya ili Karadeniz ve Marmara bölgesinde hüküm süren iklim şartlarının tesiri altındadır. Karadeniz kıyısı ve doğusunda Karadeniz iklimi, Batı ve güneyde Marmara bölgesi iklimi görülür. Senenin, azamî 40 gününde sıcaklık 0°C’nin altında ve azamî 30 gününde +30°C üstünde seyreder. Yağış ortalaması bâzı yerde 632 mm, bâzı yerde 900 mm’dir.

  ...Devamını Oku
  Flora

  Sakarya İli, doğal bitki örtüsü yönünden çok zengindir. Kuzey Anadolu kıyı dağlarının uzantısı olan dağlar, gür ormanlarla kaplıdır. Hemen hemen her yerde kayın başta olmak üzere gürgen, kavak, kestane, ıhlamur, çınar, akçaağaç ve meşe başlıca ağaç türlerini oluşturur. 700 metre yükselti kuşağından sonra iğne yapraklı ağaçlar da yer almaya başlar. Adapazarı’nın doğusunda bol dişbudak ormanlarına rastlanır. Aynı şekilde Karasu’nun batısında Acarlar Gölü çevresinde de dişbudak ormanları vardır. Burada dişbudak ağaçlarının arasına karaağaç ve kızılağaçlar karışmıştır. Ovalık kesimlerde aşağı Sakarya vadisi çevresinde bitki örtüsü zayıflar.

  Çayırlar ve dağ otlakları dışında dağların etekleri ile platolarda başlıca türleri böğürtlen, kocayemiş ve kermez meşesi olan çeşitli maki alanları görülür.

  Kaynak: http://www.sakaryaadapazari.com/sakaryanin-bitki-ortusu-ve-iklimi/

  15.05.2014


  ...Devamını Oku
  Fauna
  Sakarya’da büyükbaş, küçükbaş hayvancılık ve 1.448 işletmede Broiler cinsi tavukçuluk yaygın olarak yapılmaktadır. Yapılan hayvancılıktan ortalama 195.000 ton süt, 15.000 ton kırmızı et, 95.000 ton beyaz et ve 175 milyon adet yumurta üretimi gerçekleştirilmektedir.
  Broiler cinsi tavukçuluk özellikle başta Kaynarca, Akyazı, Adapazarı ve Hendek ilçelerinde yapılmaktadır. Ayrıca Karasu, Kocaali ve Sapanca ilçelerinde balıkçılık da yapılmaktadır.
  İldeki tarımsal ve hayvansal üretime bakıldığında; toplam üretimin % 40’ını hayvansal üretim, % 31’ini meyve üretimi, % 19’unu tarla bitkileri üretimi ve % 10’unu sebze üretimi oluşturmaktadır.

  Kaynak: http://www.sakarya.com.tr/sayfa/143-tarim-ve-hayvancilik.html
  15.05.2014
  ...Devamını Oku
  Ekonomik Yapı
  Sakarya’nın ekonomisi tarım ve sanâyiye dayanır. Faal nüfûsun % 65’i tarım sektöründe % 15’i sanâyi sektöründe, gerisi diğer sektörlerde çalışır. Türkiye’nin hızla gelişen bir ilidir.

  Tarım: Sakarya ilindeki ovalar yurdun en verimli tarım alanları arasında yer alır. Modern tarım yapıldığı için verim fazladır. Çok çeşitli tarım ürünleri yetişir. Başlıca tarım ürünleri: Buğday, arpa, mısır, fasulye, şekerpancarı, ayçiçeği, patates, soğan ve tütündür.

  Sebze üretimi bol ve çeşitlidir. İstanbul’un sebze ihtiyacının çoğunu bu bölge karşılar. Yazlık, kışlık ve turfanda sebzeleri çoktur. Meyve de bol ve çeşitlidir. Başlıcaları; elma, armut, ayva, erik, kiraz, şeftali, ceviz, fındık, kestâne, çilek, üzümdür. Sapanca’da meyvecilik Geyve’de bağcılık ileridir. Sakarya ili Türkiye tarımında önemli bir yere sâhiptir. Patates ve şekerpancarı iki önemli ürünüdür. Patates denilince akla Adapazarı gelir.

  Aşağı Sakarya Havzası bol yağmur alır. Ormanlar bakımından zengin olduğundan bu su depolanır ve akarsular düzenli beslenir. Ortalama su hacmi 4 milyar m3tür. Sakarya havzasında 2 milyon 75 bin hektarlık ovalık alanın, 1 milyon 671 bin 600 hektarı sulanabilir özelliktedir. Şekerpancarında verim yüksektir.

  Hayvancılık: Sakarya ili hayvancılık bakımından da oldukça zengindir. Mer’aların azalmasıyla koyun ve keçi miktarı azalmış, fakat sığır sayısı artmıştır. 200 köyde ipekböcekçiliği yapılır. Bu bölgede dut ağacı boldur. Koza yetiştiriciliği Akyazı, Geyve ve Kayalar bölgesinde ikinci bir gelir kaynağıdır. Sakarya ilinin Karadeniz kıyıları balık bakımından çok zengin sayılmaz. Buna rağmen kalkan, palamut, hamsi, mersin ve lüfer balığı avlanır.

  Sapanca Gölünde 14 çeşit balık bulunur. Senede 100 tona yakın balık avlanır. Tatlı su levreği, yayın, turna ve sazan balığı başlıcalarıdır. Ayrıca kerevit de avlanır.

  Kaynak: http://www.cografya.gen.tr/tr/sakarya/ekonomi.html
  15.05.2014
  ...Devamını Oku
  Ortalama Sıcaklık Nem