­ KELES GÜVECİ | Kültür Portalı

Keles Güveci - Bursa

Uludağ’ın arka yüzünde Bursa’nın Dağ Bölgesi adı verilen ilçelerden Keles İlçesi'nde yapılmaktadır. Yaygın olarak küçükbaş hayvancılığının yapıldığı bölgede özellikle ilçe pazarının kurulduğu cuma günü ilçede bulunan güveç lokantalarında yapılmaktadır. Keles Güveci'nin yapımına fırının yakılması ile başlanır, fırını yakmadan önce güveç ustası bereketli olsun diye dua okur, güveç fırınlarında geleneksel olarak yüksek ısı veren meşe ve çam odunu yakılmaktadır.

Keles güveci keçi eti veya erkeç eti ile yapılmaktadır. Erkeç etinin az bulunduğu günümüzde iki yaşından büyük keçiler tercih edilmektedir. Keçi kesildikten sonra hiçbir işlem yapılmadan kuşbaşı doğranarak toprak çanaklara ve tencerelere yerleştirilir son yıllarda isteğe göre güvecin üzerine domates ve yeşil biber doğranıyor, etin üzerine bir miktar tuz ve su ilave edildikten sonra sıcaklığı ”ekmek pişirme kıvamına” gelen fırına yerleştirilir. Fırının kapağı çamur ile iyice sıvanır, bu şekilde fırının hava ile teması engellenir. Akşam saatlerinde fırınlanan güveç sabah saatlerinde açılır, yaklaşık on saat fırında kalan güveçlerin demlenmesi, hem de sıcak kalmalarının sağlanması amacıyla fırın yeniden yakılır, hafif ateşte bekletilir. Suyu azalmış güveçlerin üzerine daha önce hazırlanmış olan kemik suyu ilave edilir.

Güveç servisi sıcak olarak yapılır, güveç ile birlikte masaya ekmek dışında isteğe göre soğan konur, güveçten sonra tatlı olarak mevsimine göre yörede yetişen eksenaz üzümü veya pembe çavuş üzümü yenir.

Bursa Geleneksel Mutfak

Görüntülenme Sayısı : 4844    Eklenme Tarihi : 07 Ocak 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 04 Haziran 2020 Perşembe