­ ÇAYAĞZI KÖYÜ ORHANGAZİ CAMİİ | Kültür Portalı

Çayağzı Köyü Orhangazi Camii - Düzce

Çayağzı Köyü Orhangazi Camii, Osmanlı Devleti’nin kurucularından Orhan Gazi’nin gelip konakladığı (Miladi 1323) ve kendi adı ile anılan bir de cami yaptırdığı bilinmektedir. Sultan Orhan Camii Şerifi olarak kayıtlara geçmiş bulunan bu kültür mirasımız, 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek, tekrar ibadet ve ziyarete açılmıştır. Bundan 687 yıl evvel çantı tekniği ile uzun kütüklerin birbirine geçirilmesiyle, çivisiz olarak inşa olunan, Osmanlı Mescidi’nin kurulu bulunduğu alanda sarıklı mezar taşları da ayrıca dikkat çekmektedir.

Ahşap mimaride tomrukların veya kerestelerin içine derin çentikler açılarak, çandı tekniği ile oluşturulan dörtgen kasnak, bir çeşit temel oluşturur. Temeli olmadan inşa edilen yapılar, iri taşların üzerine kasnakların yerleştirilmesiyle sağlamlaştırılır. Hiç çivi kullanılmaması, bu yapıların en büyük özelliği olarak biliniyor. Çandı yönteminde kerestelerin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması amacıyla çivi tercih edilmemektedir.

Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi

Düzce Gezilecek Yerler

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
İstanbul ve Ankara’dan gelenler Düzce’den 34 kilometre daha Akçakoca yönüne devam etmeliler. Akçakoca merkez ile Tarihi Orhan Gazi Camii'nin bulunduğu Çayağzı Köyü arası 12 kilometredir.
Çayağzı Köyü, Akçakoca, DÜZCE
http://www.duzceturizm.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9160    Eklenme Tarihi : 20 Şubat 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 01 Kasım 2021 Pazartesi