­ SEYİFLER KALESİ | Kültür Portalı

Seyifler Kalesi - Sakarya

Ferizli İlçesi'nin kuzeyinde, Seyifler Köyü'nün güneyinde, Sakarya Nehri'nin Çark Suyu ile yakınlaştığı noktada bulunan kale kalıntılarının batı ve kuzey bölümündeki yarım daire şeklindeki iki burcu halen ayaktadır. Bizans Dönemi'nde stratejik bir noktada yapılan, Karadeniz-Adapazarı yolu üzerinde olasılıkla Çarksuyu ve Sakarya Nehri üzerindeki köprülerin güvenliğini sağlamak amacıyla her iki akarsuya da çok yakın bir noktada kurulmuş yaklaşık 80x80 metre boyutlarında küçük bir kaledir. Çark suyunun Sakarya nehrine birleştiği yerde Seyifler kalesi...

Harmantepe Köyü kuzeyindeki Harmantepe kalesi, halen tamamen yıkılmış olan Poyrazlar Köyü yanında ve Domuztepe ile Tersiye tepeleri üzerindeki kaleler, Kayalar Mahmudiye Köyü doğusundaki kale Adliye Köyü güneyindeki Adliye kalesi, Sapanca'nın Kurtköy kalesi. Geyve Boğazı’ndaki geçidi tutan Çobankale, Pamukova' daki Pahalar Kalesi ile Mekece Kalesi Sakarya boyuna dizilmiş bu cins hudut muhafaza kontrol kuleleridir.

Sakarya Gezilecek Yerler

Kale
Kültür Turizmi
Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ferizli İlçesi'nin Seyifler Köyü girişindedir. Şehir merkezine uzaklığı 30 kilometredir.
Seyifler Köyü- Ferizli İlçesi-SAKARYA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 13956    Eklenme Tarihi : 27 Şubat 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 09 Nisan 2021 Cuma