­ KOCAKÖY HARABESİ | Kültür Portalı

Kocaköy Harabesi - Isparta

Kuzeyi ve batısı Köprüçay Vadisi ile sınırlanmış olan tepenin güney ve doğusu fazla sarp olmayıp, ulaşım doğudan sağlanmaktadır. Örenyerinin etrafı kısmen ayakta duran sur duvarlarıyla çevrilidir. Ana kaya üzerine oturulmuş olan bu asur duvarının inşasında yerel taş kullanılmıştır. Örenyerinin doğusundaki giriş kısmında Yunanca staikheden stilde bir yazıt bulunmaktadır. Sur duvarı içindeki en önemli mimari yapı tamamen yıkık durumda prostylos planlı tapınak ve güneydoğu sur duvarına yakın alanda yer alan 5 adet büyük boyutlu sarnıçlardır.

Örenyerinin güneydoğusunda sur duvarının yaklaşık 500 metre uzağında, yerel taş ve harçtan yapılmış tonozlu 3 nefli yapı kompleksi vardır. Doğudaki nefin tahrip edilen arka duvarından içeriye girildiğinde sağa ve sola doğru ilerleyen dehlizler görülmektedir. Sur duvarının dışındaki düzlükte örenyerinin güney batsında biri yıkık durumda iki mezar anıtı ve anıtın yanında kapak ve tekne kısmı sağlam ve birbirinden ayrı durumda bir lahit vardır. 

Isparta Gezilecek Yerler

Harabe
Doğa-Kültür Turizmi
Kesme Köyü'nün güneyinde halen kötü bir patika yolla ulaşılabilen 5 kilometre uzaklıktaki Asar Tepesi üzerinde yer almaktadır.
Asar Tepesi / Isparta

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4308    Eklenme Tarihi : 11 Şubat 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 30 Mart 2022 Çarşamba