­ MERSİN ARKEOLOJİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Mersin Arkeoloji Müzesi - Mersin

Çağdaş müzecilik faaliyetlerinin yürütülmesine imkân veren fiziki şartların sağlandığı Mersin Arkeoloji Müzesi’nde eserlerin sergileneceği salonların yanı sıra geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri, kafeterya gibi sosyal alanlar da yer almaktadır. 

Müzede toplam 1.435 adet eser sergilenmektedir. Ziyaretçiler, giriş katında bulunan zaman tünelinde tarihe bir yolculuk yaparak, kronolojik sergi salonunda uygarlıkların her alanda nasıl geliştiği ve neler yapabildiklerini izleyecek, ölü kültü alanında farklı kültürlerde ölü gömme geleneklerini, etnografik salonda insanlarımızın geçmişten günümüze kullandığı etnografik eserlerin yanında Yumuktepe Höyüğü yakınında bulunan Huğ Evi’nin replikasını görecektir. Birinci katta sergilenen sikkelerle uygarlıkların yapısının yakından izlenebileceği aynı salonda Toroslar ilçesi sınırlarındaki Müftü Deresi kenarında bulunan ve 9000 yıldır kesintisiz yerleşim gören Yumuktepe Höyüğü’nün canlandırmasını ve kazıdan çıkan eserleri; Mezitli ilçesinde bulunan ve MÖ 3. bin yıldan MS 6. yüzyılın sonlarına kadar iskân gören Soli-Pompeipolis Antik Kenti’ni, Erdemli ilçesinde bulunan MÖ 4. yüzyıldan günümüze kadar yerleşim gören ve Antik Dönem’de zeytinyağı ticareti ile ünlenen Elaiussa-Sebaste Antik Kenti’nin arkeolojik zenginliğine tanık olacaktır.

Günümüzün modern teknolojileri kullanılarak yapılan müzede ziyaretçi, geçmiş uygarlıkların yaşam ve sanatını, düşüncelerini, inançlarını öğrenmenin yanında kafeteryasında soluklanıp çay kahve içecek, kütüphanesinde araştırıp bilgilenecek, Müze Yolu ve Müzepark alanlarında bir gününü dolu dolu yaşayacaktır.

Pazartesi tüm gün, dini bayramlarda birinci günü öğlene kadar kapalı diğer günlerde mesai saatleri içerisinde ziyarete açıktır.

Kaynak: Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi.

Müze
Kültür Turizmi
Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir
Atatürk Caddesi Kültür Merkezi, Halk Evi Binası Akdeniz/Mersin
0 (324) 231 96 18
0 (324) 231 96 29
http://www.mersinmuzesi.gov.tr
mersinmuzesi@kultur.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 10336    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 10 Ekim 2018 Çarşamba