­ SELİM SIRRI PAŞA KONAĞI | Kültür Portalı

Selim Sırrı Paşa Konağı - Kocaeli

Selim Sırrı Paşa Kimdir?
 
Osmanlı Devleti’nin ilk Genel Yol İşleri Gezici Müfettişi olan Selim Sırrı Paşa, 1888’de İzmit mutasarrıflığına atanmıştır. Bayındırlık’tan yetiştiği için İzmit mutasarrıflığı sırasında yol yapım işlerine hız vermiştir. İzmit Garı’ndan Taraklı’ya kadar olan 18 saat devam eden şose onun eseridir. Demiryolu boyunca sıralanan ve İzmit’in bir özelliği olan çınar ağaçlarını bu esnada diktirmiştir. Son yıllarını İzmit Yukarı Pazar’da yaptırmış olduğu köşkünde geçirmiş, 1924 yılında vefat etmiştir.
 
Fotoğraf: Orkun Oğuzhan
 
Selim Sırrı Paşa Konağın Mimari Özellikleri
 
19. yüzyıla ait bir sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak'ta yaptırılmıştır. Planını bizzat Sırrı Paşa’nın çizdiği, Körfez’e yönelik manzarası olan konağın iç duvarları; çeşitli manzara resimleri ve zengin kalem işleriyle süslenmiştir. Konak, zemin kat, 1 normal kat, 1 ara kat bir de cihannüma olmak üzere toplam 4 katlı olarak, ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edilmiştir. Yapı, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.
 
Fotoğraf: Orkun Oğuzhan
 
 
Dikkat Çeken Süslemeler
 
Çıkan bir yangınla zarar gören ve bir süre metruk durumda kalan Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmek üzere kamulaştırılmıştır. 2009 yılında Sırrı Paşa Konağı’nın restorasyonuna başlanmış, 2012 yılında tamamlanmıştır. Sırrı Paşa Konağı’nın iç mekân süslemeleri; manzara resimleri, bitkisel ve geometriksel karakterli kalem işi süslemelerden oluşmaktadır.
 
Fotoğraf: Orkun Oğuzhan
 
Kocaeli’nin en görkemli yapılarından birisi olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalem işi süslemeleriyle dikkat çekmektedir.
 
 
Konak
Kültür Turizmi
Şehir merkezine 800 metre mesafede bulunan Sırrı Paşa Konağı'na yaya olarak ya da şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleri ile gitmek mümkündür.
Hacı Hasan Mah. Sırrı Paşa Cad. No:18, İzmit, Kocaeli

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 45475    Eklenme Tarihi : 17 Temmuz 2014 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 09 Haziran 2020 Salı