­ SAMANDERE ŞELALESİ TABİAT ANITI | Kültür Portalı

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı - Düzce

Şelalenin kapladığı alan 10 hektar olup, bu alandaki akarsular Uğursuyu ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmakta, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir. Çevre çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir.

Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk Tabiat Anıtı’dır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescil edilmiştir. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 metre dere boyunca, anıt ağaçlar, üç adet şelale ve bir de Cadı Kazanı adı verilen derin bölüm de tescillidir ve oldukça ilginçtir.

Tabiat anıtı olarak ilan edilen Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Samandere Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?

Samandere Şelalesi, Düzce’nin güneydoğusunda, Beyköy Beldesi Samandere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy Beldesi'ne 15 kilometre, Düzce’ye 24 kilometre, TEM Otoyolu’na 20 kilometre, D-100 Karayolu’na 26 kilometre uzaklıktadır.

Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Düzce Gezilecek Yerler

Manzara-Gezi
Doğa Turizmi
Samandere Şelalesi, Düzce'nin güneydoğusunda, Beyköy beldesi Samandere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy beldesine 15 kilometre Düzce’ye 24 kilometre TEM Otoyoluna 20 kilometre D-100 Karayoluna 26 kilometre uzaklıktadır.
Samandere Köyü İç Yolu, 81100 Derdin Köyü/Düzce Merkez/Düzce
+90 (380)-524-94-33
+90 (380)-524-91-62
http://www.duzceturizm.gov.tr/
iktm81@kultur.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 12633    Eklenme Tarihi : 18 Şubat 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 14 Şubat 2020 Cuma