­ BALIK ÇORBASI | Kültür Portalı

Balık Çorbası - Bursa

Marmara denizine kıyısı olan Bursa, içinde çeşitli balık türlerinin ve göl ürünlerinin yaşadığı İznik Gölü ve Uluabat Gölü gibi iki büyük göle sahiptir. Deniz ürünleri dışında tatlı su ürünlerinin de çeşitliliği Bursa mutfağına yansımıştır. Özellikle göl ve denize kıyısı olan bölgelerde balık çorbası yapılmaktadır Balık çorbası için özellikle sazan balığı ile yapılmaktadır. Bunun için 500 gr ayıklanmış sazan balığı 1 diş sarımsak, 2 küçük kuru soğan, yarım demet maydanoz, 1 tatlı kaşığı nane, 1 çay kaşığı un, bir tatlı kaşığı tuz, yarım çay bardağı yağ, yarım çay bardağı salça, 1 tane limon.

Yapılışı için temizlenmiş sazan balığını bir tencere içine 1 diş sarımsak, 1 küçük soğan dörde bölünerek atılır. Yarım demet maydanoz ve 1 adet limon ile kaynatılır. Soğuduktan sonra suyu malzemelerle birlikte kevgirden geçirilir. Elde edilen su bekletilir. Başka bir tencerede yağ ve ince kıyılmış soğan kavrulmaya yakın un ilave edilir, ardından salça ilave edilerek bekleyen balık suyu tencereye ilave edilip kaynamaya bırakılır. Su kaynamaya başlayınca nane ve tuz ilave edilir. Son olarak ayıklanmış balık etleri eklenir. Bu şekilde bir süre daha kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. İstenirse servis sırasında kıyılmış maydanoz ve limon ilave edilebilir. Balık çorbası Bursa’nın özellikle göl kıyısında olan ilçelerinde İznik, Orhangazi Mustafakemalpaşa gibi ilçelerinde yapılmaktadır.

 

English

Bursa, which has a coast on the Marmara sea, has two big lakes like the İznik Lake and the Uluabat Lake where various fish species and lake products live. The diversity of freshwater products other than sea products is reflected in the Bursa cuisine. Fish soup is made especially in the areas where the lake and the coast are located. To make it, you need ; 500 gr of carp, 1 clove of garlic, 2 small onions, half bunch parsley, 1 dessert spoon of mint, 1 teaspoon of flour, a dessert spoon of salt, half a cup of oil, half a cup of tomato sauce, 1 lemon.

Preparation : the cleaned carp is put in a pan with 1 clove garlic and 1 small onion divided into four. It is boiled with half a bunch of parsley and 1 lemon. After it cools down, all the ingredients pass through a strainer. The resulting water is put aside. In another pan, oil and finely chopped onion are roasted, then flour and tomato sauce are added and the fish water is poured into the mix and they all are left to boil. When water starts to boil, mint and salt are added. Finally, the sorted fish meat are added. It is taken from the stove after it has been boiled for a while. If desired, chopped parsley and lemon can be added during serving. This fish soup is located in the districts of Bursa, especially in the provinces of the lake, such as İznik, Orhangazi and Mustafakemalpaşa.

Çorba
Görüntülenme Sayısı : 1743    Eklenme Tarihi : 02 Temmuz 2014 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 08 Haziran 2018 Cuma