­ BALIKPAZARI (YENİ) CAMİ | Kültür Portalı

Balıkpazarı (Yeni) Cami - Bursa

İnşa kitabesi bulunmayan Caminin, yapılış tarihide kesin olarak bilinmemekle birlikte 1922-23 yıllarında vuku bulan mübadelede Paragia-Pazariotissa kilisesi iken Camiye çevrilmiş ve bugünkü adını almıştır. Daha sonra kuzeydoğu köşesine bir minare inşa edilen Cami, 17 Ağustos 1999 depreminde orta derece hasar görmesi nedeni ile bir süre ibadete kapatılmıştır. Cami, 307 metrekare alan üzerine 240 metrekare olarak, doğu-batı doğrultusunda, dikdörtgen planda yapılmıştır. Orta mekanı bir büyük kubbe ve dört yarım kubbe ile tamamlanmıştır. Tek şerefeli minaresi bulunan Caminin, içeriden merdivenle çıkılan bir mahfili ve avluda bir abdest alma yeri mevcuttur. Doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı yapı, gelişmiş kapalı Yunan haçı şemasını yansıtır. Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

English

The only information we have about this mosque is that during the population exchange between Greece and Turkey in 1923, it was a church called Paragia-Pazariotissa which was then converted into a mosque. Later on, a minaret was constructed in its northest corner. But during the 1999 Izmit earthquake, the mosque has been damaged and was closed to the public. The mosque has been constructed on a 307 square meters patch with a rectangular plan. The center area was completed with a big dome and four smaller domes. It has interior stairs that go up to the minaret and a fountain for ablutions in the patio. The rectangular building mirrors the form of a Greek cross. Source : Bursa Provincial Directorate of Culture and Tourism.

Cami
Kültür Turizmi
Bursa'dan Gemlik'e giden Bursa-Yalova yolundan Gemlik İlçesinin içine girildiğinde, deniz sahiline giden yoldaki Balıkpazarı Mahallesindedir.
Gemlik/BURSA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4516    Eklenme Tarihi : 08 Mart 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 07 Mayıs 2018 Pazartesi