­ HERAİON TEİKHOS ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Heraion Teikhos Antik Kenti - Tekirdağ

İstanbul - Tekirdağ karayolu üzerinde, Tekirdağ’a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Heraion Teikhos bir Trak antik yerleşimidir.  Yüzey araştırmaları ve kazı çalışmaları kentin MÖ. 2000’den itibaren, MS. 13'ncü yüzyılın sonuna kadar kesintisiz iskan edildiğini göstermiştir.  Heraion Teikhos kazılarında bulunan taş el baltaları, el yapımı pişmiş toprak  kaplar vb. buluntular, Tunç ve Demir Devri buluntularıdır. Höyük şeklindeki yerleşimin akropolünde sürdürülen kazı çalışmaları  MÖ. 6'ncı yüzyıldan, MS. 1'inci yüzyıla kadar kültür katlarının gün ışığına çıkmasını sağlamıştır.

MÖ. 8'inci yüzyılda Samos (Sisam) adasından çok sayıda kolonistin şehre yerleştiği bilinmektedir. Yerleşimde ele geçen sapan taşları MÖ. 6'ncı yüzyıldaki Pers istilası döneminden kalma silahlardır. Siyah ve Kırmızı Figürlü kaplar ve Kerch vazoları ise MÖ. 5 ve 4'üncü yüzyıllarda Yunanistan ve bilhassa Attika Yarımadası ile  olan ilişkileri belgelemektedir. Tunçtan ok uçları, damgalı ampora kulpları ve hellen sikkeleri de şehrin bir liman kenti olarak Klasik ve Hellenistik Devirler’de, Yunanistan ve Ege adalarıyla  olan ticari ilişkilerini belgelemektedir.

Kaynak: Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Antik Kent
Kültür Turizmi
Tekirdağ il sınırları içinde İstanbul-Tekirdağ karayolu üzerinde Karaevlialtı Mevkii'nde bulunmaktadır. Tekirdağ otogarından kalkan belediye otobüsleri ile ulaşımı mümkündür.
Tekirdağ il sınırları içinde İstanbul-Tekirdağ karayolu üzerinde karaevlialtı mevkii

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11029    Eklenme Tarihi : 09 Mart 2020 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 13 Ekim 2020 Salı