­ ATATÜRK KONUTU VE DEMİRYOLLARI MÜZESİ | Kültür Portalı

Atatürk Konutu Ve Demiryolları Müzesi - Ankara

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Ankara Gar Kompleksi içinde yer alan, 1892 yılında Bağdat Demiryolunun yapımı sırasında inşa edilen Direksiyon Binası, 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelişinden itibaren Başkomutanlık Karargâhı ve konutu olarak Atatürk’ün emrine tahsis edilmiştir.

TCDD Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmak amacıyla, Ata’nın birinci ölüm yıldönümünü hatırlatan posta pullarına da geçen ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde seçkin bir yeri olan bu binayı yeniden düzenleyerek, 24 Aralık 1964 tarihinde müze olarak halkın hizmetine açmıştır. Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde bulunan özel müze statüsündeki ilk kurum müzesi olma özelliğine sahiptir.

Özgün kilit kemerli, köşeleri taş dekorlu ve çatı saçakları ahşap olan taş bina, iki katlı olarak tasarlanmıştır. Kilit kemerli pencere dekorları yalın olmakla beraber binadaki tek süs öğesidir. Müze, TCDD ve Milli Mücadele tarihine açılan kapılarıyla ziyaretçilerini dönemin ruhunu yaşamaya davet etmektedir. Giriş katı Demiryolları Müzesi olarak düzenlenen Atatürk konutunda, 1856 yılından günümüze uzanan demiryolları ile ilgili çeşitli belgeler, hatıra madalyaları, o dönemde kullanılan makaslar, ray örnekleri, yemekli ve yataklı vagonlarda kullanılmış olan gümüş servis takımları gibi eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca Osmanlı döneminde kullanılan mühür, diploma, kimlik kartları, biletler, TCDD’nin tren işletmeciliğinde kullandığı lokomotif plâkaları, haberleşmelerde kullanılan telefon ve telgraf makineleri de ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

 

Kurtuluş savaşı sırasında Ankara'da bulunan birkaç devlet binasından biri olan Direksiyon Binası şanlı mücadelenin tanığı olmaya devam ediyor. "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir"  fikrinin ilk kez telaffuz edildiği, önemli tarihi kararların alındığı bu binayı ziyaret ettiğinizde sanki zamanda yolculuk yaparak mücadele yıllarına gidecek ve Cumhuriyetin kurulduğu yılların ruhuna tanıklık edeceksiniz.

Kaynak: TCDD web sitesi

Ankara Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Ulus istikametine giden tüm toplu taşıma araçları ile ulaşım yapılabilinir.
TCDD Gar Alanı Ulus Ankara
0 (312) 309 05 15
0 (312) 324 40 61

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9722    Eklenme Tarihi : 21 Ağustos 2014 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 06 Ekim 2021 Çarşamba