­ YALOVA KENT MÜZESİ | Kültür Portalı

Yalova Kent Müzesi - Yalova

Şehir tarihimizde önemli bir yeri olan Yalova Hükümet Konağı, Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesi'nin ortak girişimiyle hazırlanan Rekonstrüksiyon Projesi kapsamında yeniden restore edilerek; Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan özel müze kurma izni ile Yalova Belediyesi tarafından "Kent Müzesi" olarak ziyarete açılmıştır. Bu tarihi yapının müze olarak işlev kazandırılması kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Müzenin mekânsal yerleşimi, zemin kat ve giriş kat olmak üzere iki katı içermektedir. En üst katın resmi kutlama ve sergi alanı olarak kullanılması planlanmıştır.

Müzede ele alınan konular, alan genişliği ve pano boyutlarının el verdiği ölçüde, kronolojik bir dizinle işlenmiş; duvar panolarıyla anlatılması yeterli olmayan kentsel bilgiler ise monitörler ve kiosklarla desteklenmiştir. Müze içerisinde LCD ekranlarda izlenecek prodüksiyonlar, belirli konulara göre seçilmiştir. Müzede, 8 bin yıl öncesine dayanan ilk yerleşim izlerinden, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet Dönemi'ne uzanan tarihsel süreç ve bugünkü Yalova bilgi, belge ve fotoğraflarla anlatılmış, yerel yönetim, kardeş şehirler, nüfus, eğitim, spor, sanayi, tarım, coğrafi yapı, ilçeler, turizm ve sosyal yaşam gibi konulara yer verilmiştir. "Kentin Kaderini Değiştiren Önder" ve "Yalova Benim Kentimdir" başlıklı panolarımızda Atatürk'e geniş yer ayrılmıştır.Hareketli teşhir standlarında, bağış yoluyla alınmış etnografik eserler ve belgeler sergilenmiştir. Alan içerisinde Kent Maketi, Yürüyen Köşk ve Cami Maketine yer verilmiş kentte çiçekçilik, dokumacılık ve kaplıca kültürü ile ilgili konular dekorlarla birlikte canlandırılmıştır.

Yalova Kent Müzesi, bütün kentlinin bir buluşma noktası olduğu kadar; kentin tarihini ilgilendiren her alanda ortak bir kültürel üretim merkezi olarak da varlığıyla şehrin yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmaktadır. Kentlilik ve tarih bilincinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve aidiyet duygusunu geliştirerek sosyal dayanışmayı arttırması gibi birçok rol üstlenecek olan Kent Müzesi, Yalova'yı ziyaret eden yerli ve yabancı gezginlerin, kenti süreklilik ve bütünlük içinde tanımasına yardımcı olmaktadır.

Yalova Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'ndadır.
Şehir Merkezi Yalova
+90 (226)-811-07-27
bilgi@yalovakentmuzesi.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 15288    Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 04 Ağustos 2021 Çarşamba