­ TUNCELİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Tunceli Müzesi - Tunceli

1937 yılında Alman mimarlar tarafından tasarlanan ve askeri amaçlı yapılan “Erken Cumhuriyet Dönemi Yapısı” olması ve kültür varlığı özelliği göstermesi nedeniyle tescil edilerek koruma altına alınan 3 katlı Kışla Binası, kent merkezinin kurulumu sırasında döneminin ilk büyük yapısı olup, 1937 ile 1949 yılları arasında Askeri Kışla, 1949 yılından 2015 yılına kadar memur lojmanları olarak kullanılmıştır.
 
Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
5800 m² kapalı alana, 1800 m² büyüklüğünde avluya sahip Eski Kışla binasının, 2015-2020 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyonla Tunceli Müzesi’ne dönüştürülmüştür.
 
Tunceli Müzesi aynı zamanda Tunceli’nin bilinen en eski tarihinden yakın zamana kadar önemli bulgu, bilgi, belgelerle birlikte yazılı ve görsel hafızasının oluşturulup korunduğu ve her birimiyle yaşayan aktif bir kültür mekanıdır.
 
Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Arkeoloji, Etnografya, Sikke, Geleneksel Tarım, Flora-Fauna, İnanç, Taş Eserler ve Yakın Tarih Bölümlerinin ve sergi salonlarının yer aldığı müzenin Arkeoloji, Etnografya ve Sikke envanterine kayıtlı toplam 1838 eser bulunmaktadır.
 
Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
24 Aralık 2020 tarihinde resmen faaliyete geçmesinin henüz üçüncü yılı dolmadan içinde barındırdığı değerler ve özellikleriyle bilindik müzelerden farklılığı nedeniyle Tunceli Müzesi, 2022 yılında ülkemizden Göbeklitepe ve Van Müzesinin de dahil olduğu Avrupa Komisyonu himayesindeki ‘Avrupa Müze Forumu’ (European Museum Forum-EMYA) Avrupa’nın En İyi Müzeleri yarışmasında kendi kategorisinde finale kalmış ‘Müzelere değer katan bir anlayış ve özveri ile yapılan bir Müze olduğu’ değerlendirmesiyle müzeye bir sertifika verilmiştir.
 
2023 yılında yine Avrupa Komisyonu himayesinde Avrupa Müze Akademisi (European Museum Academy-EMA) tarafından düzenlenen ‘European Museum Academy Luigi Micheletti’ ödüllerinde Tunceli Müzesi Avrupa’nın en iyi 3 müzesinden biri unvanını alma başarısını göstermiştir.
 
 
Kaynak: Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Müze
Kültür Turizmi
Moğultay, Av. Ali Demir Cd. No:5/1, 62000 Merkez/Tunceli
Moğultay, Av. Ali Demir Cd. No:5/1, 62000 Merkez/Tunceli

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 284    Eklenme Tarihi : 09 Ocak 2024 Salı    Güncellenme Tarihi : 09 Ocak 2024 Salı