­ SOKULLU MEHMET PAŞA KÖPRÜSÜ | Kültür Portalı

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü - Kırklareli

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü; İstanbul-Edirne asfaltı üzerinde, Lüleburgaz’ın Edirne çıkışı tarafında Lüleburgaz Deresi üzerinde bulunmakta olup, Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Koca Sinan’a yaptırılan Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile birlikte 1569-1570 yıllarında yapılmıştır. Çevre taşları ince yonu, menba tarafındaki orta ayak detayları sağlamdır. Mansap tarafında, muntazam on iki köşeli bir planın yarısı üzerine resmedilen piramitten oluşan kısım, Lüleburgaz tarafında olan ayakta ilk şeklini muhafaza etmektedir. Diğeri ise sonradan ehil olmayan ustalarca, piramit yerine koni şeklinde yapılmıştır. Halen kullanılmakta olup, İstanbul-Edirne asfaltı İlçe dışına alındıktan sonra bu köprünün yükü azalmıştır.

Köprünün yapılış amacı; kervan ve posta yolları üzerindeki suları aşmak için yapılmıştır. Aynı zamanda 16'ncı yüzyılda Osmanlı Devleti'nin yaptığı seferlere hizmet etmektir. Osmanlı Devleti zamanında sefere çıkan ordu bünyesinde yüzlerce inşaat ustası bulunuyordu. Bu ustalar, mimarbaşının seçtiği hassa mimarlarından birinin emri altında orduda görev yapmaktaydı. Strateji icabı yapıları ve köprüleri bu ekip yapmaktaydı. Bu köprülerin bir kısmı acelece ahşaptan yapılmaktaydı. Ancak Batı sefer yolları üzerinde bulunan Harami deresinde Kapı Ağası, Büyük Çekmece, Silivri, Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa, Alpullu’da Sinanlı, Cisri Mustafa Paşa Köprüsü ile Visograd’ta Vizir-i Azam Mehmet Paşa ve Mostar Köprüsü sağlam işçilikle yapılmış, günümüze değin gelebilen köprülerdir. Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü de batı seferlerine çıkan orduya hizmet etmesinin yanında, imar faaliyetlerinin içinde yer almasıyla önemlidir.

Kaynak: Zekeriya Kurtulmuş ;Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Atatürk Ün. Fen-Ed. Fak. Ark. S. Tarihi Böl. S. Tarihi Ana Bilim Dalı Bitirme Tezi

Kırklareli Gezilecek Yerler

Köprü
Doğa-Kültür Turizmi
Lüleburgaz’ın Edirne çıkışı tarafında Lüleburgaz Deresi üzerinde bulunmaktadır.
Lüleburgaz’ın Edirne çıkış

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 14072    Eklenme Tarihi : 16 Ocak 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 12 Ocak 2021 Salı