­ HAMSİLOS TABİAT PARKI | Kültür Portalı

Hamsilos Tabiat Parkı - Sinop

Karadeniz’in oldukça düzgün olan kıyıları, Sinop Yarımadası gibi önemli burunların meydana getirdiği çıkıntılarla bozulmaktadır. Sinop Yarımadası, Türkiye'nin en kuzey ucunda bulunan İnceburun ile Sinop şehir merkezinin yer aldığı Boztepe (Ada) olmak üzere iki uzantıdan (yarımadadan) oluşmaktadır. Hamsilos Tabiat Parkı, İnceburun uzantısında yer almaktadır.

Hamsilos Fiyordu

Hamsilos Tabiat Parkı; Parka adını veren denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Karadeniz’deki ria tipi kıyı oluşumunun en güzel örneklerinden biri olan Hamsilos Koyu (halk arasında Hamsaroz olarak da söylenmektedir) ile Akliman Koyu gibi eşsiz güzellikteki iki doğal limanı, bataklık-kumul-deniz ve ormanlık alanları ile zengin biyoçeşitliliği bir arada barındıran doğa harikası bir alan olup İl Merkezine 14 kilometre uzaklıktadır.

Hamsilos Fiyordu

Aynı zamanda 1.Derece Doğal Sit Alanı da olan Hamsilos Tabiat Parkı, Türkiye'nin 22'nci Tabiat Parkı olup, Sinop'un da en özel alanlarından biridir. Sinop’un diğer cazibe merkezlerinden olan İnceburun ve Sarıkum Gölü dışında şehre gelen ziyaretçilerin birçoğunun mutlaka uğradığı bir alandır. 

Hamsilos Fiyordu

1987 yılında mesire yeri olarak tescil edilmiş olan ve sahip olduğu peyzaj güzellikleri yanında bu güzelliklerinden rekreatif anlamda faydalanılmasına olanak veren günü birlik tesislerin yer aldığı Akliman Mesire Yeri de Tabiat Parkı'nın bir başka cazibe noktasıdır. Alanın Tabiat Parkı ilan edilmesi ile mesire yeri statüsü kaldırılarak Tabiat Parkı sınırlarına dahil edilmiş ve Akliman Günübirlik Kullanım Alanı adını almıştır.

 

Akliman Günübirlik Kullanım Alanı

Bu mevkii aynı zamanda; arkeolojik döneme tarihlendirilen liman içindeki keramik parçaları ile eski denizcilerin mezarlarının, resmi kaynaklara dayanmamakla birlikte yöre halkı tarafından fosil kalıntısı olduğu belirtilen deniz kıyısındaki buluntuların ve de Amazon kadınlarının yıkandığı alan olarak inanılan Kadınlar Hamamı’nın yer aldığı kültürel kaynak değerleri açısından da zengin bir alandır.

Akliman Günübirlik Kullanım Alanı 

Hamsilos Mevkii ise İskandinavya'daki fiyortlara benzerliğinden yola çıkılarak birçok yayında fiyort olduğu belirtilen bir doğal liman olan Hamsilos Limanı ve yakın çevresini kapsamaktadır. Hamsilos; görünüş itibariyle bir fiyort'a benzemekle birlikte, aslında Deveci Deresi Vadisi'nin daha derin kazılmış bölümlerinin denizin yükselmesi sonucunda boğularak limana dönüşmesiyle oluşmuş bir yer şeklidir. Hamsilos Fiyort’u olarak anılan bu oluşum, ziyaretçilerine; deniz, koy ve yeşilin bir arada yer aldığı eşsiz ve doyumsuz bir görsel peyzaj zenginliği sunmaktadır.

 Akliman Günübirlik Kullanım Alanı

Birçok faktörün etkisi altında çeşitlenen Tabiat Parkı’nın bitki örtüsü de zengin bir biyoçeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Alanda, yabani karanfil (Dıanthus carmelitarum), Kastamonu soğanı (Allium kastambulense), deve dikeni (Cirsium pseudopersonata sp.pseudopersonata), teke sakalı (Tragopogon aureus), sütleğen (Euphorbia cardiophylla), Sinop çiğdemi (Crocusspeciosusssp.xantholaimos) gibi 6 endemik ve bir çok tehlike kategorisi sınıfı içerisinde değerlendirilen korunmaya değer bitki türü bulunmaktadır. Kuşlar açısından bakıldığında da yaban hayatı özellikli bir alandır ve 150 sayıda kuş türünün barınmak, konaklamak ya da göç amaçlı tercih ettikleri bir alandır. 

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı

Fotoğraflar: Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (Ajanstan izin alınmadan kullanılması yasaktır).

Sinop Gezilecek Yerler

Tabiat Parkı
Doğa Turizmi
Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
İl merkezine 12 km uzaklıktadır. Akliman Mevkii/SİNOP

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 96476    Eklenme Tarihi : 19 Şubat 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 22 Temmuz 2020 Çarşamba