­ SOĞMATAR ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Soğmatar Antik Kenti - Şanlıurfa

Şanlıurfa Harran’a 53 km mesafede bulunan Soğmatar Antik Kenti MS 2. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Bölge, Abgar Krallığı Döneminde Harranlıların Tektek Dağları bölgesinde; ay ve gezegen tanrıları için tapındıkları bir kült merkezi olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.
 
Fotoğraf: Gülcan Acar
 
Soğmatar kelimesi, Arapça yağmur anlamında ki “Matar” sözcüğünden gelmektedir. Tektek Dağları'nın kışın bol yağmur alan bu bölgesinde bulunan çok sayıdaki sarnıç ve kuyuda biriktirilen sular, dağlarda otlatılan koyun ve keçi sürülerinin yaz aylarındaki su ihtiyacını karşılamaktaydı. Bu özelliğinden dolayı köy günümüzde de “Yağmurlu” adıyla anılmaktadır.
 
Soğmatar kült yerinde; Ay tanrısı Sin'e tapınılan bir mağara (Pognon Mağarası), yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu bir tepe (Kutsal Tepe), 6 adet kare ve yuvarlak planlı mozole (Anıt Mezar), iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunmaktadır.
 
Pognon Mağarası Fotoğraf: Gülcan Acar
 
Soğmatar özellikle MS 165 yıllarında Partların (İranlılar) Urfa bölgesine yaptıkları yoğun saldırılardan dolayı bölgeden kaçan halk tarafından kurulmuş ve İslam Dönemi'ne kadar kült merkezi özelliğini korumuştur.
 
Kaynak: Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi
https://ekitap.ktb.gov.tr/TR-80702/sogmatar.html
Antik Kent
Kültür Turizmi
Şanlıurfa Harran İlçesine 50 km mesafededir.
Yağmurlu, 63000 Eyyübiye/Şanlıurfa

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 15958    Eklenme Tarihi : 12 Şubat 2021 Cuma    Güncellenme Tarihi : 12 Şubat 2021 Cuma