­ BERGAMA ÇOK KATMANLI KÜLTÜREL PEYZAJ ALANI | Kültür Portalı

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı - İzmir

Dünya Miras Komitesi'nin 38. dönem toplantısında Kültürel Peyzaj Kategorisi'nde Dünya Miras Listesine alınan ve Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere dokuz bileşenden oluşmaktadır.

Kale Dağı’nın tepesindeki antik Pergamon yerleşimi anıtsal mimarisiyle Helenistik dönem şehir planlamacılığının en iyi örneğini temsil etmektedir. Athena Tapınağı, Trajan Tapınağı, Helenistik dönemin en dik tiyatro yapısı, kütüphane, Heroon, Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı, agora ve gymnasion yapıları bu planlama sisteminin ve dönem mimarisinin en seçkin örnekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Helenistik Bergama Krallığı'nın başkenti olan kent, önemli bir eğitim merkeziydi. Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun Asya Eyaleti başkenti olan Bergama, döneminin en önemli sağlık merkezlerinden Asklepion’a ev sahipliği yapmıştır.

Çevresindeki kültürel peyzaj ile birlikte Helenistik ve Roma dönemlerine ait pek çok istisnai örneği içerisinde barındıran kent, özellikle Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait katmanlar üzerinde yayılmış olan Osmanlı dönemi mimarisine ait pek çok cami, han, hamam ve ticari merkez ile de önemini korumuştur.

Kaynak: http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,100413/bergama-cok-katmanli-kulturel-peyzaj-alani-izmir.html adresinden 05.05.2017 tarihinde alınmıştır.

İzmir Gezilecek Yerler

Antik Kent
Kültür Turizmi
Bergama, İzmir’e 106 Balıkesir’e 110, İstanbul’a 499, Ankara’ya 659 kilometre mesafede bulunmaktadır. En yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı iken, Bergama’ya İzmir’den ve Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden otobüsle ulaşmak mümkündür.
Bergama/izmir

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 16206    Eklenme Tarihi : 05 Mayıs 2017 Cuma    Güncellenme Tarihi : 08 Ekim 2021 Cuma