­ KARANLIK KİLİSE | Kültür Portalı

Karanlık Kilise - Nevşehir

Karanlık Kilise, 11. yüzyıl sonu ile 12. yüzyıl başına tarihlenmektedir. Narteks kısmındaki küçük bir pencereden çok az ışık almasından dolayı bu şekilde adlandırılmıştır. Bu sebeple kilise içindeki fresklerin renkleri oldukça canlıdır. Kilise ve narteks, İncil ve Hz. İsa siklusunu içeren zengin süslemelere sahiptir.

Karanlık Kilise’de Elmalı ve Çarıklı kiliselerinde olduğu gibi Tevrat kaynaklı sahneler de resmedilmiştir. Bu sahneler, “Deesis”, “Müjde”, “Beytüllahim'e Yolculuk”, “Doğum”, “Üç Müneccimin Tapınması”, “Vaftiz”, “Lazarus'un Diriltilmesi”, “Başkalaşım”, “Kudüs'e Giriş”, “Son Akşam Yemeği”, “İhanet”, “Hz. İsa Çarmıhta”, “Hz. İsa'nın Cehenneme İnişi”, “Kadınlar Boş Mezar Başında”, “Havarilerin Takdisi ve Görevlendirilmesi”, “Hz. İsa'nın Göğe Çıkışı”, “İbrahim Peygamber'in Misafirperverliği”, “Üç Yahudi Gencin Yakılması” ve aziz tasvirleridir.

Kilise
İnanç-Kültür Turizmi
Nevşehir merkezden 13 km. uzaklıkta olup, kasabaya ait (yarım saatlerde) minibüsler veya Bölgede çalışan Seyahat Acentalarına ait tur araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. GÖREME/ NEVŞEHİR
Göreme Açıkhava Müzesi

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 10206    Eklenme Tarihi : 10 Ocak 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 17 Ekim 2018 Çarşamba