­ GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ | Kültür Portalı

Göreme Açık Hava Müzesi - Nevşehir

Göreme kasabasının 2 kilometre doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeridir. MS 4'ncü yüzyıldan 13'ncü yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcuttur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Soğanlı, Ihlara, Açıksaray aynı eğitim sisteminin daha sonraları görüldüğü yerlerdir.

Kiliseler, iki tür teknikle boyanmıştır. Birincisi, doğrudan doğruya kaya yüzeyi düzeltilerek üzerine yapılan boyama; ikincisi ise, kaya üzerine yapılan secco (tempera) ve fresko tekniği ile yapılan boyamadır. Kilisede işlenen konular İncil ve Hz. İsa'nın hayatından alınmıştır. Göreme Açık Hava Müzesi'nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmaktadır.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Manzara-Gezi
İnanç-Kültür Turizmi
Nevşehir'e 13 kilometre uzaklıktadır. Nevşehir merkezden kasabaya ait araçlar veya bölge turu düzenleyen seyahat acentelerine ait tur araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Göreme Kasabası/ NEVŞEHİR

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 21567    Eklenme Tarihi : 09 Ocak 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 18 Şubat 2020 Salı