­ EUROMOS ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Euromos Antik Kenti - Muğla

Euromos, Antik Çağ'da Mylasa’dan sonra yörenin en önemli kentiydi. Kentin adı MÖ. 5'inci yüzyılda “Kyramos” ya da “Hyramos” biçiminde karşımıza çıkıyor.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Yunanca’da “güçlü” anlamına gelen Euromos, Mausolos’un Hellenleştirme politikası sonucu kullanılmaya başlanmış olmalıdır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Bir yazıttan öğrendiğimize göre Euromos’un, kuzey komşusu Herakleia ile arası açılmıştı. Bunun nedeni Herakleialılar’ın Euromos topraklarını yağma edip kutsal ve özel malları götürmeleriyle yağmadan etkilenen bir Euromoslu’nun başvurduğu Mylasa yetkilileri Herakleia’ya gönderdikleri elçi ile sorunu çözümlediler.
 
Kent kalıntıları çok yıpranmış olmalarına karşın, Asya’nın en iyi korunmuş yarım düzine tapınağından biri de Euromos’taki Zeus Tapınağı’dır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
MS 2'nci yüzyıldan kalma yapı cephelerinde 6, yanlarında 9 sütunlu ve Korinth düzeninde yapılmıştır. Yapının kuzey kenarındaki 3 sütun ile güneybatı köşesindeki sütunun yivsiz oluşundan süsleme işinin yarıda bırakıldığı anlaşılıyor.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Kuzey ve batıya bakan yüzlerdeki sütunların tümünde adak yazıt taşıyan panolar vardır. Sütunlardan beşi fizikçi ve kamu görevlisi Menekrates ile kızı Tryphania, yedisi de Leo Quintos adlı bir başka kamu görevlisi tarafından sunulmuştur.
 
 
Büyük ama oldukça kötü durumdaki tiyatro ovanın hemen üzerindeki yamacın girintisi içinde yer almaktadır. Görülebilen 5 oturma sırasının kuzey kesimleri iyi korunmuştur.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Düz bir alan üzerindeki agorayı çevreleyen stoanın birkaç sütunu görülebilir durumdadır. Daha batıda bir başka stoa daha vardır. Bu stoanın sütunlarından birinde Kallisthenes adlı kişinin kente yaptığı parasal yardım ve İasos’un yandaşlığı üzerine bilgi veren uzun bir yazıt yer almaktadır. Zeus Tapınağı ve çevresinde 1970'li yıllarda Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından kazı ve restorasyon çalışmaları yapılmış ancak daha sonraki yıllarda bu çalışmalar yarım kalmıştır.
 
Kaynak: Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Antik Kent
Kültür Turizmi
Milas ilçe merkezine 10 kilometre mesafede İzmir karayolu üzerinde yer almaktadır.
Kızılcakuyu, 48200 Milas/Muğla

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 16910    Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 07 Eylül 2021 Salı