­ BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi - İstanbul

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Sultanahmet Camii Külliyesi güneyinde Arasta Pazarı içinde bulunmaktadır. Yapı, Bizans İmparatorluğu Büyük Saray’ın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde inşa edilmiştir.

MS 450-550 yılları arasına tarihlenen Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenen mozaikler eşsiz bir ustalıkla işlenmiştir ve hem sanatsal açıdan hem de tasvirli sahnelerin zenginliği açısından muhteşemdir. Mozaik taşları ortalama 5 milimetre ebatlarında kireç taşı, pişmiş toprak ve renkli taşlardan oluşmaktadır. Tasvirler mermer parçaları arasına yerleştirilmiştir ve etrafları konturlarla sınırlandırılmıştır

Fon olan beyaz zemin üzerine balık pulu tarzında işlenen mozaiklerde dini konulara rastlanmaz. Konular günlük hayat ve doğadan alınmıştır. Bunlar arasında kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, bir kısrağın tayını emzirmesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğine yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen sahneler yer almaktadır.

Müze 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlı olarak açılmış, 1970 yılında ise Ayasofya Müzesi’ne bağlanmıştır.

İstanbul Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Kabataş-Bağcılar Tramvay hattının Sultanahmet durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.
Kabasakal Cad. Torun Arasta Çarşısı Sok. No:103, Sultanahmet Fatih İstanbul
0 (212) 518 12 05
0 (212) 528 45 00
mozaik@muze.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9076    Eklenme Tarihi : 18 Aralık 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 20 Aralık 2021 Pazartesi