­ RAFTİNG | Kültür Portalı

Rafting - Antalya

Antalya'da rafting sporuna elverişli pek çok akarsu bulunmaktadır. Bunların başında, ülkemizin en önemli rafting rotalarından biri olan Köprüçay gelmektedir.  Toros Dağları'ndan başlayarak doğa harikası kanyonlardan geçen Köprüçay, Serik'in güneyinden Akdeniz'e dökülür. İki tarafı dik, çıkılması hemen hemen imkânsız olan kanyonlardaki yeraltı suları ile beslenen Köprüçay, Türkiye'nin en güzel doğal rekreasyon alanlarından biridir. Rafting sporu için Köprüçay’ı tercih eden yerli ve yabancı misafirler, akarsuyun özel dokusunu belirlediği; Manavgat ilçesi Beşkonak beldesinde konumlanan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın doğal ve tarihi güzelliklerini görme olanağı da bulurlar. Milli Park, nehrin batısındaki dağlık arazide bulunan Selge antik kentini de kapsamaktadır.

Değişken karakterinin yanında, güvenli parkuruyla geniş yaş aralığındaki spor, doğa ve macera severlere hitap eden Köprüçay üzerinde yılın yaklaşık 8 ayı rafting yapılabilmekte iken parkurun bazı bölümleri profesyonel sporcular için uygundur.

Köprüçay'a ulaşmak için Antalya'dan Serik ilçesine ve daha sonra karayolu üzerindeki tabelanın bulunduğu sapaktan girilerek Taşağıl ve Beşkonak'a varılır. Manavgat istikametinden ise Taşağıl üzerinden Beşkonak'a ulaşılır. Bölgede günübirlik ya da gecelemeli rafting turları düzenleyen özel firmalar mevcut olup çadır kiralama, pansiyon veya bungalovda konaklama hizmetleri de verilmektedir.

Köprüçay dışında, Antalya’nın çeşitli bölgelerinde, rafting sporuna elverişli başka akarsular da bulunmaktadır. Alanya – Güzelbağ yolu üzerinde bulunan Alara Çayı, Manavgat'ta Manavgat Çayı, Alanya'nın 6 kilometre doğusunda konumlanan Dim Çayı ve Antalya kent merkezinde yer alan Düden Çayı çeşitli zorluk derecelerinde raftinge uygun parkurlar sunduğu gibi, bulundukları çevredeki doğal ve tarihi güzelliklerle de görülmesi gereken turistik cazibe merkezleridir.

Kaynak: “Antalya Köprüçay” http://yigm.kulturturizm.gov.tr/TR,10065/antalya-koprucay.html,  “Köprülü Kanyon Milli Parkı” http://bolge6.ormansu.gov.tr/6bolge/AnaSayfa/milliparklar/koprulukanyonmilliparki.aspx?sflang=tr

 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6825    Eklenme Tarihi : 09 Nisan 2014 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 11 Haziran 2019 Salı