­ MERGABÜT KAYAK MERKEZİ | Kültür Portalı

Mergabüt Kayak Merkezi - Hakkari

Kış mevsiminde kar kalınlığının yaklaşık dört metreyi bulduğu dağların ve aynı zamanda yüksek rakımlı yaylaların bulunduğu Hakkâri’de, yılın en az altı ayı kayak keyfi yaşanabilmektedir. Ülkemizde kayak sezonunu en erken açıp, en son kapatan illerin başında Hakkâri gelmektedir. Hakkâri’de yağan kar, kayak ve kış sporları için çok elverişlidir. Hakkâri temiz ve güzel havada kayak yapmanın, dağ havası almanın keyfini doyasıya yaşanabileceği doğa harikası bir yerdir. Hem amatör kayakçılar hem de profesyonel kayakçılar için oldukça elverişli pistler bulunmaktadır.

Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan 2700 metre rakımlı Mergabüt Kayak Tesisleri; 900 metre uzunluğunda bir teleski ve 3 katlı bir dağ evi ile Nisan ayı sonuna kadar hizmet vermektedir. Mergabüt Kayak Tesisleri konumu itibarı ile ilin kuzey cephesinde bulunmaktadır. Yakın zaman içerisinde teleferik ve telesiyej sisteminin kullanılacağı yaklaşık 3 kilometrelik pistlerin yapılması planlanmaktadır.

Mergabüt Kayak Merkezi'nde dağcı ve kayakçıların tutkusu olan tur kayağı için 2700 metre rakımdan başlayıp 3700 metre rakımlara kadar varan pistler bulunmaktadır. Bu pistlerin başlıcaları; Bercelan Yaylası (2800 - 3700 metre), Cennet Cehennem Vadisi (2600 - 3400 metre), Cilo Sat Gölleri (2500 - 3300 metre) Bay Köyü'dür. (2200 - 2900 metre)

Ayrıca Hakkâri merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunan Mergabüt Kayak Tesisleri'nde atlı kızak için ideal parkurlar mevcuttur. Atlı kızak, Hakkâri’de alternatif kış sporları olarak gösterilebilecek bir potansiyele sahiptir. Kış sporlarının ülkemizde daha etkin olarak tanınmasına imkân verecek bu tesisler, aynı zamanda gençlerin bu sporlara olan ilgisini arttırmaya olumlu katkılar sunacak kaliteye sahiptir.

Hakkari Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 22564    Eklenme Tarihi : 24 Şubat 2017 Cuma    Güncellenme Tarihi : 08 Temmuz 2020 Çarşamba