­ JUSTİNİANUS KÖPRÜSÜ | Kültür Portalı

Justinianus Köprüsü - Sakarya

Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehri’ne boşaltan Çark Deresi (Melas Çayı) üzerinde yer alan Justinianus Köprüsü, Erken Bizans Dönemi’nin Anadolu’daki en görkemli anıtsal yapılarındandır.

Bizans İmparatoru Justinianus (527-565) tarafından MS 558-560 yıllarında yaptırılan bu taş köprü, 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olup toplam 12 kemerlidir. Köprünün batı ucunda tak izi, doğu ucunda apsisli yapı ve köprü ile ilgili tonozlu yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Önceleri Latince “pons” (köprü) denen köprünün kendine özgü başka bir adı yoktu. Sonradan, “pons”un Latincede “köprü” demek olduğunu bilmeyen Rumlaşmış halk, bu sözcüğü bir özel ad olarak algılayıp köprüyü, “Pons Köprüsü” anlamında Pontogephyra diye anmaya başlamıştır. Daha sonraları, bu ad Pentegephyra’ya (Beş Köprü) dönüşmüşse de köprü şu veya bu biçimde beş parçalı olmadığı gibi, beş kemerli de değildir.

Karayolları Genel Müdürlüğünce 1995 yılında onarılan köprü taşıt trafiğine kapatılmış ve köprünün her iki ucuna üçer basamak yapılmıştır.

Köprü
Kültür Turizmi
Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 8 km.dir.
Serdivan - Adapazarı

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9018    Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 10 Ekim 2018 Çarşamba