­ ÇEŞMELİ KİLİSE | Kültür Portalı

Çeşmeli Kilise - Karaman

Çeşmeli Kilise (Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi) Karaman merkezde Tapucak Mahallesi'ndedir. Karaman'ın en eski mahallelerinden Tapucak Mahallesi, Birinci Dünya Savaşı ve mübadele öncesinde Türklerle beraber yoğunluklu olarak Ermeniler ve Rumlar'ın bir arada yaşadığı bir mahalledir. Mahallede aynı alanda Bizans mimarisinden Çeşmeli Kilise, Osmanlı mimarisi olan Yeni Hamam, Karamanoğlu mimarisinden Araboğlu Cami, tarihi Türk, Ermeni ve Rum evlerini bir arada görmek mümkündür. 

Çeşmeli Kilise, Karadağ'da Binbir Kilise'de bulunan küçük bazilikaların bir örneğidir. Uzunlamasına üç sahınlı kesme taşla inşa edilmiş bir yapıdır. Bizans Devri'ne aittir. Cumhuriyet Dönemi'nden sonra 1980'li yıllara kadar cezaevi olarak kullanılmış ve dış mimarisini bozmayacak şekilde içerisine bazı eklentiler yapılmıştır. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilen yapı 2007 yılında restore edilmiştir. Restorasyon sonrası sergi, toplantı salonu, müzik dinletileri gibi sanatsal etkinlikler için kullanılan kilise ziyarete açıktır. 

Çeşmeli Kilise Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00

Çeşmeli Kilise Tatil Günleri: Her gün ziyarete açıktır.

Çeşmeli Kilise Giriş Ücreti: Ücretsiz

Kaynak: Topal.C.(Ed).(2009).Karaman Kültür Envanteri Karaman

Karaman Gezilecek Yerler

Kilise
Kültür Turizmi
Karaman İl Merkezi Tapucak Mahallesinde yer alan Çeşmeli Kiliseye şehiriçi münibüz ve belediye otobüsleri ile ulaşılabilmektedir.
Karaman Merkezi Tapucak Mahallesi. Çeşmeli Kiliseyi gezecek yerli ve yabancı ziyaretçiler Karaman Müze müdürlüğü ile irtibata geçilebir.
0 (338) 213 15 36

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 5530    Eklenme Tarihi : 27 Aralık 2012 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 16 Mayıs 2019 Perşembe