­ ÇAMOLUK BEKTAŞBEY CAMİ | Kültür Portalı

Çamoluk Bektaşbey Cami - Giresun

Çamoluk Bektaşbey Cami nerededir?

Çamoluk Bektaşbey Cami, Giresun ilinin Çamoluk İlçesi Sarpkaya köyünde bulunmaktadır. Bektaş bey Cami, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 29.07.2015 tarih ve 464 sayılı kararıyla korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenip koruma altına alınmıştır. Osmanlı dönemine ait olduğu bilinen, ahşap işçiliği ve iç süslemeleri bakımından numune özellikler taşıyan eski bir camidir. Halen faaliyette bulunan cami, görülmeye değer bir güzellik sergilenmektedir. Bektaş Bey Cami’ni 1232 hicri yılında futuhat sırasında başarısı nedeniyle Kelkit havzasına Trabzon Beyi’i tarafından gönderilen Bektaş Bey’in Kelkit Vadisi Beyliği sırasında yaklaşık 200 yıl önce bu camiyi yaptırdığı söylenmektedir. Caminin duvarları kesme taşla yapılmış ve tavanı ahşap olarak bitirilmiş ancak son yıllarda mevsim şartlarından etkilenmemesi için çatı yapılarak saçla kapatılmıştır. Camii’nin yapımında kullanılan süsleme işlerinde kök boyası kullanılmıştır.

Çamoluk Bektaşbey Cami'ne nasıl gidilir?

Sarpkaya köyü'ne Çamoluk ilçe merkezinden batı istikametine devam eden yaklaşık 20 km asfalt bir yol ile ulaşılmaktadır.
 
KAYNAK: Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

 

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Sarpkaya köyü'ne Çamoluk ilçe merkezinden batı istikametine devam eden yaklaşık 20 km asfalt bir yol ile ulaşılmaktadır.
Sarpkaya Köyü Çamoluk / Giresun

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 1564    Eklenme Tarihi : 06 Aralık 2018 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 17 Aralık 2018 Pazartesi