­ AKSU ZİNDAN MAĞARASI | Kültür Portalı

Aksu Zindan Mağarası - Isparta

Aksu ilçesinin 2 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Zindan Mağarası, Aksu Çayı boğazının güneye bakan yamacında, deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte yer alır. 765 metre uzunluğunda olan mağaranın içi tamamen aydınlatılmıştır. Yatay yönde gelişmiş olan mağaranın içinde yürümek ve gezmek son derece rahat ve kolaydır. Yarı aktif olan mağara içinde değişik damlataş, akmataş, kenartaş ve yer altı deresinin oluşturduğu aşınım ve sarkıtlar bulunmaktadır. Ayrıca, mağara içinde bazı kesimlerde minyatür kanyonlar oluşmuştur. Mağaranın sonunda, hamam diye isimlendirilen bölümün tabanında mozaik biçimli özgün kalsit kristalleri bulunmaktadır. Yapılan analizler sonucu, mağara içinde akan suyun kalsiyum ve magnezyum değerlerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Mağara girişinde siyah, beyaz ve kırmızı taş tesseradan yapılmış Eurymedon (Köprü Çayı Tanrısı) başı, iki yanında yunus motifi, altta ve üstte kanatlı uçan erkek motifleri olan mozaikler bulunmaktadır.

Aksu Zindan Mağarası Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00

Aksu Zindan Mağarası Tatil Günleri: Pazartesi

Kaynak: Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Isparta Gezilecek Yerler

Mağara
Doğa Turizmi
Isparta ili Aksu ilçesinin 2 km kuzeydoğusunda Aksu çayı vadisindedir. Çay kıyısını takip eden ve daha yukarıdaki yaylalara giden yol takip edilerek farklı araçlarla Zindan mağarasına ulaşım sağlanabilmektedir.
Isparta, Aksu İlçesi, Aksu Çayı Vadisi.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 7745    Eklenme Tarihi : 03 Mayıs 2018 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 14 Mayıs 2019 Salı