­ ŞEBİNKARAHİSAR MERYEM ANA MANASTIRI | Kültür Portalı

Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı - Giresun

Şebinkarahisar İlçesi’nin 11 kilometre doğusunda Sarıyer Köyü Kayadibi Mahallesi’nde bulunan Meryem Ana Manastırı Bizans Dönemi'ne aittir. Sarp bir kayalığın ortasında büyükçe bir oyuk içerisine yapılmasıyla Trabzon Sümela Manastırı'nı anımsatan yapının buradan etkilenerek inşa edildiği tahmin edilmektedir.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Birçok yapı kompleksinin bir arada bulunduğu manastırda yer yer düzgün kesme taş kullanılsa da aslında yapı düzgün olmayan yerli moloz taşlardan inşa edilmiştir.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Manastırın önünde solda bir su sarnıcı, sağda ise kesme taştan yapılmış bir çeşme bulunur. Duvarları resimlerle süslenmiş toplamda otuz iki odanın olduğu manastırın merdivenle çıkılan ikinci kademesinde yan yana eşit boyutlu dört öğrenci odası vardır. En üstte kayalara oyulmuş kilise yer alır. Her nef bir apsise sahiptir.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Yatakhane, dershane, kilise, yemekhane, çeşme ve diğer yapı komplekslerinin bir arada olduğu manastır, büyük ölçüde tahrip olmuş durumda iken 2013 ve 2014 yıllarında Giresun Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek turizme açılmıştır. Birinci derecede doğal ve arkeolojik sit alanı olan manastır, 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca örenyeri ilan edilerek turizme açılmıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Giresun Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı'na Nasıl Gidilir?
 
Şebinkarahisar Meryemana Manastırı'nın, Giresun merkeze olan uzaklığı 126 kilometredir. Araç ile ulaşımı kolaydır.
 
 
Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı ve Giresun'da bulunan diğer kültür varlıklarını ziyaretinizde konaklayabileceğiniz bakanlık belgeli tesislere ulaşmak için tıklayınız. Giresun'dan dönerken alabileceğiniz seyahat hatıraları için tıklayınız.
 
Kaynak: Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Manastır
Kültür Turizmi
Giresun Şebinkarahisar Meryemana Manastırı'na, Giresun merkezden Şebinkarahisar İlçesi'ne olan uzaklık 115 kilometre olup, Meryemana Manastırı'nın, Şebinkarahisar merkezine olan uzaklığı ise 11 kilometredir. Araç ile ulaşımı kolaydır.
Kayadibi Mahallesi Sarıyer Köyü Şebinkarahisar / Giresun

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 33965    Eklenme Tarihi : 27 Mart 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 11 Ağustos 2021 Çarşamba