­ YAŞAYAN MÜZE TARİHİ GÜMRÜK HANI | Kültür Portalı

Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı - Gaziantep

Gaziantep Kale çevresinde yer alan hanlardan biri olan Gümrük Han, Karagöz mahallesi, Gümrük caddesi, 17 no.lu parsel üzerinde bulunmaktadır. Hacı Ömer Efendi tarafından 1873-1878 yılları arasında yaptırıldığı Vakıflar kayıtlarına göre bilinmektedir. ‘Yolcu hanı’ olarak inşa edilen hanın zemin katındaki mekânlar depo ve ahır, üst katta yer alan odalar ise yolcuların kalması için yapılmıştır.

Günümüze kadar han, dükkân ve depo olarak kullanılmıştır.  Gümrük hanı Geleneksel Osmanlı han mimarisi içinde tek avlulu, iki katlı han mimarisi özellikleri taşımaktadır. Gaziantep' teki 18 han yapısından biri olan Gümrük Han şehir içinde yer alırken, içinde yolcu konaklamasının yanı sıra ahır mekânlarını da bulundurmaktadır. Yapının eski kent merkezinde bulunduğu konum itibariyle, turistik ve iş gezisi amacıyla gelecek tüm insanların tercih edeceği bir merkez konumunda kullanılmaktadır. Hanın restorasyonu 2011 yılının Nisan ayında başlayıp sekiz ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak Aralık ayında tamamlanmıştır. Tarihi hanı, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının üretim ve satış merkezi olarak “YAŞAYAN MÜZE” kimliği ile hizmet sunulmuştur.

Gümrük Han’da Gümüşçülük, Teşbihçilik, Ressam Kilimci, Aba Dokuma, Mozaik Sanatı, Cam üfleme, Bakır İşleme, Takunya, Ebru, Eski Gelinlik Salonu, Antep İşi, El Ürünleri Satış Yeri, Ahşap Oyma, Kutnu Dokuma, Yemenicilik, Kilimcilik ve Sedefkârlık meslekleri yaşatılmaktadır.

Müze Hakkında Bİlgi

Müze Açılış Saati : 09:00

Müze Kapanış Saati: 18:00

Pazartesi Günleri Hariç Haftanın 6 günü açıktır.

Giriş Ücretsiz 

Han
Kültür Turizmi
Yürüme mesafesi
Kültür yolu içerisinde. Şekeroğlu Mahallesi Gümrük Caddesi No:14 Şahinbey-Gaziantep

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 8874    Eklenme Tarihi : 02 Şubat 2013 Cumartesi    Güncellenme Tarihi : 27 Aralık 2017 Çarşamba