­ GAZİANTEP ZOOLOJİ VE DOĞA MÜZESİ | Kültür Portalı

Gaziantep Zooloji Ve Doğa Müzesi - Gaziantep

750 metrekarelik bir alan üzerinde kurulmuş olan Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi, zamanın dondurulduğu fantastik bir dünyanın kapılarını bizlere açarak milyonlarca yıl önce yaşamış nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvanlar ile varlığını geçmişten günümüze kadar zamana tanıklık edip sürdüren ve doğayı paylaştığımız yüzlerce hayvan tür ve örneğini yakından görme ve tanıma imkânını ziyaretçilere sunmaktadır.

Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi’nde memelilerden sürüngenlere, kanatlılardan deniz hayvanlarına kadar toplam 550 tür olmak üzere 700 adet hayvan örneği ile tarihin derinliklerinde kalmış nesli tükenmiş birbirinden önemli hayvan iskeletleri sergilenmekte ve meraklılarıyla buluşturulmaktadır.

Yeryüzündeki ilk memelimsilerden olan Pelikozor'ların en ünlü etçil örneği olan dinazor ailesinin öncülerinden Dimegrodon, 150 milyon yıl önce yaşamış ve dünyaya hükmetmiş dinazorlardan Therex, kedigiller ailesinden memeli türlerin kâbusu 10 bin yıl önce nesli tükenmiş Kılıç Dişli Kaplan, MÖ 1700 yıllarında yaşamış filgiller familyasının nesli tükenmiş cinsi olan Mamut, soyunu sürdürebilmiş ve filden sonraki en iri kara hayvanı olan Gergedan ve Balina’nın 33 milyon yıl önce yaşamış atalarından olan Dorudon, Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesinde sergilenmektedir.

Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi’ndeki teşhir oluşturulurken hiçbir canlıya zarar vermeden, doğada ve hayvanat bahçesinde fizyolojik ömürlerini tamamlamış olan hayvanlara, uzmanlar tarafından tahnit sanatı yöntemi uygulanmıştır. Hayvanlar avlanırken, av olurken, beslenirken ve uçarken yaşam alanlarındaki duruş ve pozisyonları göz önüne alınarak gerçekçi kompozisyonlar şeklinde teşhir edilmektedir.

Müze vahşi doğadan enstantanelerin canlandırılmasıyla gerçeği aratmamaktadır. Ötücü kuşlar, yırtıcı kuşlar ve perde ayaklılar gibi türlerden oluşan 187 kanatlı hayvan doğal yaşam alanları yeniden canlandırılarak sergilenmektedir. Su altı dünyasından 55 deniz canlısı kurutma işlemi ile vücut bütünlüğü korunarak ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Yılan, timsah, varan ve balıklardan oluşan 60 hayvan örneği bilimsel yöntemler kullanarak koruyucu bir sıvı ile dolu kavanoz içinde gerçekliğinden ödün vermeden teşhir edilmiştir.

Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi oluşturulan hayvan koleksiyonun yanı sıra eğitim salonunda verilen seminerler, eğitici filmler, doğal yaşam ve hayvan âlemi belgeselleri izleme imkânı ile çocuklardan bilim adamlarına her yaş ve kesime hitap edip, ziyaretçilerini hayvanlar âleminde sıra dışı bir keşif yolculuğuna davet etmektedir.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Yamaçtepe, 27410 Şahinbey/Gaziantep
Şahinbey/Gaziantep
+90 (342)-360-58-40

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6849    Eklenme Tarihi : 20 Temmuz 2018 Cuma    Güncellenme Tarihi : 10 Ocak 2022 Pazartesi