­ NURUOSMANİYE CAMİİ | Kültür Portalı

Nuruosmaniye Camii - İstanbul

Osmani ve Nuruosmani adlarıyla da bilinen ve "Osmanlı'nın nuru" anlamına gelen Nuruosmaniye Camii, kendi adıyla anılan semttedir. Sultan I. Mahmud döneminde yapımına başlanan cami, III. Osman tarafından 1755 yılında tamamlanmıştır. Caminin mimarı Mustafa Ağa'dır.
 
Görsel: Dünya Edebiyatında İstanbul, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, 2010
 
Nuruosmaniye Camii, iki kapılı geniş bir dış avlu ile çevrilidir. Medrese, imaret, kitabhâne, muvakkit odası, sebil, çeşme gibi müştemilâtı ile çevresinde dükkânları ve hanı vardır.
 
Görsel: Nuruosmaniye Cami Çeşmesi, 1894, Ziya Ağaoğulları koleksiyonu
 
Barok üslûbun etkisiyle meydana gelen bu karakteristik caminin iç avlusu, klasik plan esasından bütünüyle ayrılmış olup yarım daire şeklinde 12 sütün üzerine oturan 14 kubbesi bulunmaktadır. 
 
Fotoğraf: Gülcan Acar
 
Caminin asıl iç kısmı kare plân üzerine yapılmıştır ve mihrabı çıkıntılıdır. Çapı hayli geniş olan yüksek kubbe, duvarlar üzerine oturan kemerler tarafından taşınmaktadır. Cami beş sıra halinde 174 pencere tarafından ay­dınlatılmaktadır ki, bu pencereler camiye fazlaca bir aydınlık sağlamaktadır.
 
Fotoğraf: Gülcan Acar
 
Pencereler alçıdan ve barok stilindedir. Kubbe kemerlerinin duvar üzerindeki bitiminde bir kuşak halinde Fetih Suresi yazılıdır. Caminin dış tarafındaki ayetler Yedikuleli-Zâde Seyyid Abdülhalim tarafından yazılmıştır. Celi hatlar (hat sanatında her cins yazının iri yazılan şekline verilen ad) ise Bursalı müzehhib Ali Ağa ile Kâtip-Zâde Mehmed Refi Efendi'nin eserleridir.
 
Kaynak: Fatih Kaymakamlığı
 
Cami
İnanç Turizmi
Mollafenari, Vezirhan Cd. No:4, 34120 Fatih/İstanbul
Mollafenari, Vezirhan Cd. No:4, 34120 Fatih/İstanbul

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 7593    Eklenme Tarihi : 01 Temmuz 2020 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 30 Aralık 2021 Perşembe