­ ZEUGMA ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Zeugma Antik Kenti - Gaziantep

Belkıs/Zeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş bir kenttir. Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator, MÖ 300’de, Büyük İskender’in, Fırat Nehri’ni geçtiği yerde, Selevkeia Euphrates ismiyle bir kent kurmuştur.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Bu kentin karşısına da eşi Apama’nın adıyla ikinci bir kent kurarak, bu iki kenti bir köprüyle birbirine bağlamıştır. Kent, MÖ 31’den itibaren Roma’ya bağlanarak adı geçit-köprü anlamında “Zeugma” olarak değiştirilmiştir.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Roma Dönemi'nde kent altın çağını yaşamıştır. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır hale gelmiştir.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Bölgenin sadece bir bölümünde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikler Zeugma’nın tam anlamıyla bir mozaik kenti olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
 
Fotoğraf: Murat Coruk
 
Zeugma kazıları sırasında ulaşılan ve bu alanda bir “dünya rekorunu” Gaziantep’e ve Türkiye’ye kazandıran bullalar (Mühür Baskı) da Belkıs/Zeugma’yı eşsiz kılan özellikler arasındadır.
 
Zeugma Antik Kenti'ne nasıl gidilir
 
Gaziantep Nizip ilçesi'nin Belkıs Merkez Mahallesi'ne giden araçlar ile erişilebilir.
 
Antik Kent
Kültür Turizmi
Gaziantep Nizip İlçesi'nin Belkıs Merkez Mahallesi'ne giden araçlar ile erişilebilir.
Belkıs Merkez Mahallesi, 27700 Belkıs Köyü/Nizip/Gaziantep

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 113940    Eklenme Tarihi : 02 Şubat 2013 Cumartesi    Güncellenme Tarihi : 15 Eylül 2021 Çarşamba