­ GÖLYAKA DOĞA YÜRÜYÜŞ PARKURLARI | Kültür Portalı

Gölyaka Doğa Yürüyüş Parkurları - Düzce

Gölyaka, şelaleleri, gölleri, yaylaları ve yerel yaşam tarzı ile hafızalarda iz bırakacak bir ilçedir. Efteni Gölü, Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Karagöl Göl, Toptepe Seyir Terası, Gölyaka Kültür Park, Kardüz Turizm Merkezi, Balıklı, Pürenli, Hera ve Derebalık yaylaları bölgenin öne çıkan turizm potansiyelleridir. Gölyaka Doğa Yürüyüş Parkurlarında; kamp, doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, foto-safari vb. etkinlikler gerçekleştirebilir, kayın ormanları, manzara, kuş ve bitki gözlemciliği deneyimleyebilir, restoran, kamp alanı ve konaklama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Efteni Gölü-Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Parkuru; Efteni Gölü, Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı arasındaki 6 km'lik orta zorluğu aşabilecek bir parkurdur. Sağlıklı her insan dört mevsim yürüyebilir. Efteni Gölü'nden Toptepe’ye doğru yükselerek giden orman yolundan gidilmesi tavsiye edilir. Parkurun 2.km’sinde Efteni Gölü ve Düzce ovasının muhteşem manzarasını kuş bakışı izlemek için yaklaşık 182 basamakla çıkılan ve seyir tepesi adı verilen Toptepe’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Toptepe’den sonra kayın ormanları arasında Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı'na ulaşılır.  Düzce, Aydınpınar, Gölormanı ve Efteni güzergahı kullanılabileceği gibi, TEM Gölyaka ayırımından girilerek ilçe merkezine ve Efteni Gölü’ne ulaşılarak yürüyüşe geçilebilir.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı-Balıklı Yaylası Parkuru; Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı ve Balıklı yaylası arasındaki 23 km'lik parkurdur. Rakım yükseltili inişlidir. Kayın, ardıç ve göknar ormanlarıyla dolu, orta zorluğu aşabilecek rampalı ve manzaralı bir parkurdur. İyi bir kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği gerektirir. Kış mevsimi hariç her mevsim yürünebilir. Bölgeye has her türlü yaban hayvanı çıkabilir. Düzce, Aydınpınar, Gölormanı, Efteni güzergahı kullanılabileceği gibi, TEM Gölyaka ayırımından girilerek ilçe merkezine ve Efteni Gölü’ne oradan Güzeldere’ye geçilerek yürüyüşe geçilir.

Aksu Deresi-Kardüz Turizm Merkezi Parkuru; Aksu Deresi ile Kardüz Turizm Merkezi arasındaki 24 km'lik parkurdur. Rakım yükseltili inişlidir. Orta zorluğu aşabilecek rampalı bir parkur olup, iyi kondisyona sahip, uzun yürüyüş tecrübesi ve yol bulma yeteneği olanların yürümesi tercih edilir. Kış mevsimi hariç diğer mevsimlerde yürünebilir. Düzce veya TEM Gölyaka çıkışından ilçe merkezine ve oradan Aksu Deresi üzerindeki köprüden yürüyüşe geçilir. Alanda ilgi çekici noktalar, Efteni Gölü, Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Kayın ormanları, endemik bitki örtüsü, yaban hayatı, yayla vb'dir.

Kaynak: Düzce Doğa Yürüyüş Parkurları Kitapçığı

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6596    Eklenme Tarihi : 03 Nisan 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 19 Nisan 2020 Pazar