­ GÜZELDERE ŞELALESİ TABİAT PARKI | Kültür Portalı

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı - Düzce

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, İlimiz Gölyaka İlçesi sınırlarında olup, 22.76 ha alanı kapsamaktadır. Düzce’ye 18 km mesafede bulunan Şelale, Gölyaka ilçemize 11 km mesafede bulunan Güzeldere köyündedir ve rakımı 630 m’dir. 28.12.1993 tarihinde mesire alanı, 11.07.2011 yılında ise Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir.

Güzeldere köyünden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelale, 120 m yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek muazzam bir görüntü arz etmektedir. Elmacık Dağı (1.700 m)’na uzanan şelale ve çevresi orman yapısı ile dikkat çekmektedir. Şelalenin bulunduğu alanda, kayın, gürgen, köknar, porsuk, sarıçam, karaçam, kestane, ıhlamur, akçaağaç, dişbudak, ceviz, orman kavağı, orman söğüdü, orman gülü, karayemiş, papaz külahı ağaçları; böğürtlen, üvez, alıç, taflan, kantaron otu, kardelen, Arap sümbülü, sıklamen, menekşe, düğün, eğrelti, fiğ, burçak vb. bitkiler görülmektedir.

Güzeldere Şelalesi, doğal peyzaj görüntüsü, piknik ve düzenlenmiş orman içi dinlenme alanları ve yürüyüş parkurları ile bölgenin önemli değerlerindendir. Bölge doğa yürüyüşü, kampçılık, piknik, bisiklet, foto-safari vb. aktiviteleri için oldukça uygundur. Alanda, konaklama ve yiyecek-içecek hizmetleri verilmektedir.

Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 1880    Eklenme Tarihi : 31 Aralık 2012 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 26 Aralık 2019 Perşembe