­ DÜZCE'NİN GÖLLERİ | Kültür Portalı

Düzce'nin Gölleri - Düzce

Düzce İli su kaynakları yönünden oldukça zengin bir bölgedir. Su kaynaklarımız Düzce Ovasını çevreleyen dağlardan doğar, Efteni Gölü’nde toplanır ve Büyük Melen Nehri ile taşınarak Karadeniz’e dökülür. Dört büyük akarsuyu, sayısız küçük akarsuları, bu akarsuların beslediği birbirinden güzel şelaleleri, gölleri ve doğa koruma alanı olan Efteni Sulak Alanı ilimizin doğal zenginliklerindendir. İlimizde öne çıkan Göller; Efteni Gölü, Topuk Yaylası Göleti, Hasanlar Baraj Gölü, Torkul Yaylası Göleti, Çamlıpınar Göleti ve Kurugöl Tabiat Parkı'dır. Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi

Eteni Gölü; Elmacık Dağ silsilesinin eteğinde Düzce Ovası’nın akarsu ağının birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır. Çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Düzce’nin Gölyaka sınırları içinde bulunan Efteni Gölü, ilçe merkezine 5 km, Düzce'ye 25 km mesafededir.

Topuk Yaylası ve Göleti; Düzce İli Kaynaşlı İlçesi Bıçkıyanı Köyü mevkiinde bulunan Topuk Yaylası ve Göleti Düzce’ye 35 km mesafededir. Rakımı 1.300 m olan yayladan; Abant Gölü, Odayeri Yaylası, Sinekli Yaylası ve Samandere Şelalesi’ne ulaşmakta mümkün. Yaylada bulunan Yayla Göleti ortamla bütünlük arz ederek buraya olan ilgiyi arttırmaktadır. Dağdan çıkan kaynak sularıyla beslenen gölette; Aynalı Sazan, Kadıncık ve Hollanda Sarısı gibi balık türleri yaşamakta olup, gölette olta balıkçılığı yapılmaktadır.

Torkul Yaylası ve Göleti; Gölet çevresinde bulunan, kayın, köknar, gürgen, kestane, akçaağaç, karaçam gibi ağaçların panoramik görüntüsü eşliğinde, piknik, olta balıkçılığı, foto-safari, çadır kampı yapabilir, Torkul ve Odayeri Yaylaları arasındaki 6 km’lik mesafede trekking turları gerçekleştirebilirsiniz.

Hasanlar Baraj Gölü; Baraj gölü olta balıkçılığına, çevresindeki ormanlar ise doğa yürüyüşüne uygun alanlar sunmaktadır. Baraj Gölü; kano, yelken, kürek sporları, su bisikleti ve olta balıkçılığı gibi aktiviteler için uygun olup, ilçede bulunan doğal güzelliklere kısa mesafededir.

Kurugöl Tabiat Parkı; Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi sınırlarında yer alan Kurugöl mesire yeri olarak 2004 yılında, tabiat parkı olarak da 2011 yılında tescil edilmiştir. Kayın, meşe ve gürgen ağaçlarıyla kaplı Kurugöl, foto-safari, sportif olta balıkçılığı, kampçılık aktiviteleri için oldukça uygundur.

Göl
Doğa Turizmi
Efteni Gölü; Düzce’nin Gölyaka sınırları içinde, İlçe merkezine 5 km, Düzce'ye 25 km mesafededir. Topuk ayaylasu Göleti; Düzce'nin Kaynaşlı İlçesi Bıçkıyanı Köyü Mevkiinde, Düzce’ye 35 km mesafededir. Hasanlar Baraj Gölü; Düzce'nin Yığılca ilçesinde, Düzce'ye 37 km mesafededir. Torkul Yaylası Göleti; Düzce Merkez Uğurköyü sınırları içinde İl merkezine 34 km mesafededir. Kurugöl Tabiat Parkı; Düzce'ye 14 km mesafededir. Çamlıpınar Göleti; Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi, Dipsizgöl Köyünde, Düzce'ye 10 km. mesafededir.
Düzce
+90 (380)-524-94-33
+90 (380)-524-91-62
http://www.duzceturizm.gov.tr
iktm81@kultur.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3585    Eklenme Tarihi : 06 Mart 2017 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 10 Ekim 2018 Çarşamba