­ DİYARBAKIR KALESİ VE HEVSEL BAHÇELERİ | Kültür Portalı

Diyarbakır Kalesi Ve Hevsel Bahçeleri - Diyarbakır

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı; Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Bölgede hüküm süren medeniyetlerin, kültürlerin ve dönemin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek özgünlüğünü ve 7 bin yıllık tarihsel varlığını sürdüren Diyarbakır Kalesi, surları ve burçları hala orijinal ve özgün kültür varlıkları olarak yaşamakta ve dünya tarihi için önemli bir evrensel miras özelliğini korumaktadır.

Hevsel Bahçeleri, bahçe kültürünün çok önemli olduğu bir coğrafyada yer alan tarihi boyunca halkın kullanımına açık sivil bir bahçe olarak özgün bir değer ortaya koymaktadır. otuzdan fazla uygarlığın izlerini taşıyan bir bölgede 8 bin yıl gibi çok uzun süredir bahçe olarak var olmasıyla, tarımsal değerinin dışında, kültürel ve tarihi olarak da özgün bir yere sahiptir. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin yaşamsal işbirliği ve Hevsel Bahçeleri’nin oluşturduğu peyzaj, kentin ve aday varlığın binlerce yıldır kesintisiz yaşam sürmesinde en önemli etkendir.

Kaynak: http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44403/diyarbakir-kalesi-ve-hevsel-bahceleri-diyarbakir.html adresinden 05.05.2017 tarihinde alınmıştır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Kale
Kültür Turizmi
Şehir içi ulaşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
Cevat Paşa, Karaman Sk. No:60, 21300 Sur/Diyarbakır

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 14393    Eklenme Tarihi : 05 Mayıs 2017 Cuma    Güncellenme Tarihi : 13 Ağustos 2021 Cuma