­ MURADİYE CAMİİ | Kültür Portalı

Muradiye Camii - Bursa

Muradiye Cami kapı kemeri üzerindeki yapım kitabesinden II. Murat tarafından 1425-26 yıllarında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Bursa’da yapılan son sultan camisidir ve daha sonra yapılacak olan anıtsal, çok üniteli sultan camilerinin ilk örneğini oluşturur. Daha önceki camilerden farklı olarak bu caminin iki ana kubbesi eşit yüksekliktedir. Caminin giriş tavanı, ana mekanın duvarlarının alt kısmı; lacivert ve firuze renkli altıgen çinilerle süslüdür. İki minaresinden biri 1855 depreminde yıkılan minare yeniden yapılmıştır. Kuzeybatı köşesindeki minare eski diğeri yenidir.

Mihrap 18'inci yüzyıl başlarında meydana gelen bir yangın sonucu rokoko usulünde yeniden yapılmıştır. Revakın cephesi tuğladan örülmüş geometrik desenlerle ve gök mavisi yıldız biçimindeki çinilerle süslenmiştir. Girişin sağında mavi çiniden iki yıldırım işareti bulunmaktadır. Bunlar II. Murat’ın düşmanlarını yıldırım gibi çarpan bir padişah olduğunun simgeleridir. Kapının sağındaki derviş rozeti de buranın dervişlerin konaklayabilecek bir yer olmasının istendiğini belirtiyor. Caminin içinde bulunan dört dikmenin üzerindeki testere dişini andıran kurşunla doldurulmuş deliklerin caminin inşaatında çalışan işçilerin imzaları olduğu düşünülmektedir.

Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 

Bursa Gezilecek Yerler

Cami
İnanç Turizmi
Bursa merkezden Muradiye Semti güzergahına giden otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır.
2. Murat Caddesi Sedat Sokak Osmangazi/BURSA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11755    Eklenme Tarihi : 04 Şubat 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 29 Haziran 2022 Çarşamba