­ GAZİ ÖMER BEY CAMİİ VE TÜRBESİ | Kültür Portalı

Gazi Ömer Bey Camii Ve Türbesi - Tekirdağ

Tekirdağ’ın Malkara ilçesi merkezinde çarşı içinde bulunan yapı, 893 (1488) yılında inşa edilmiştir. Camii Osmanlı Devletinin Rumeli’de yapmış olduğu camilerin en eski örneklerinden biridir. Kare planlı cami, kesme taştan inşa edilmiştir ve tek kubbelidir. Halen Vakıflar Genel Müdürlüğünün mülkiyetinde olan Gazi Ömer Bey Camii ve Türbesi tescilli olup korunması gerekli bir taşınmaz kültür varlığıdır.

Fatih zamanında yaşamış olan Gazi Ömer Bey;  babası Mora Fatihi Gazi Turhan Bey'in yanında yetişmiş, savaş meydanlarında sayısız kahramanlıklar göstermiş gözü pek bir kumandandır. Gazi Ömer Bey’in türbesi avluda caminin hemen sol (kuzeydoğu) tarafında yer alır. Kapısı üzerindeki bulunan üç satırlık kitâbe 908 (1502) tarihlidir. Yapılan son restorasyonlar neticesinde her iki yapıda temiz ve bakımlı hale getirilmiş olup ibadet ve ziyarete açık durumdadır.

Kaynak: Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Cami Tekirdağ İli, Malkara İlçesi, Gazi Bey Mahallesi'nde yer almaktadır. il merkezine 56 kilometre uzaklıktadır. Ulaşım karayolu ile sağlanır. İlçeye ulaştıktan sonra minibüslerle cami yakınına ulaşılabilmektedir.
Cami Atik, Cami Gç. 28a, 59310 Malkara/Tekirdağ

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6189    Eklenme Tarihi : 26 Kasım 2019 Salı    Güncellenme Tarihi : 14 Ekim 2020 Çarşamba