­ YÜZEN ADA | Kültür Portalı

Yüzen Ada - Bingöl

Solhan İlçesi'ne bağlı Hazarşah Köyü Aksakal göl mezrasındaki Yüzen Ada, o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir. Bingöl-Solhan karayolunda 4.5 kilometre uzaklıktadır. Yüzen Ada tamamen doğal bir oluşumdur. Gölün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater gölü konumundadır. Gölün şimdiki alanı 300 metrekarenin üzerindedir. Gölün derinliğinin 50 metreden fazla olduğu düşünülmektedir. Yaz ve kış aylarında su seviyesi aynı kalmaktadır. Su tatlı ve berrak olup, herhangi bir madensel tuz ihtiva etmemektedir.

Gölün ortasında hareket eden üç ada vardır. Adalar göl içinde bağımsızdır. Üstüne binildiği zaman sal gibi her tarafa ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur dişbudak ağacı mevcuttur. Çevredeki bitkiler gölün mevcut suyu ile beslenmektedir. Ada üzerinde bulunan ot kökleri sarılıcı olması nedeniyle toprak tamamen bitki kökleri ile kaynamış ve yapışmış durumdadır. Ayrıca gölün ortasında bulunan adanın yapısı incelendiğinde çayır, ayrık ot ve suda yetişen çeşitli bitkilerin ada üzerinde mevcut olduğu görülmektedir. Çevresi meşe ve yeşil alan ile kaplıdır. 

Bingöl Gezilecek Yerler

 

 

Göl
Doğa Turizmi
Yüzen Ada Solhan İlçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında bulunmaktadır. İl merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. “Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir”
Bingöl Solhan Hazerşah Köyü Aksakal Göl Mezrası

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 18876    Eklenme Tarihi : 25 Ocak 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 06 Ocak 2020 Pazartesi