­ VİZE KÜÇÜK AYASOFYA (GAZİ SÜLEYMAN PAŞA) CAMİİ | Kültür Portalı

Vize Küçük Ayasofya (Gazi Süleyman Paşa) Camii - Kırklareli

Vize Küçük Ayasofya (Gazi Süleyman Paşa) Camii: Kale Mahallesi’nde iç ve dış surlar arasındadır. 6'ncı yüzyılda Jüstinyen Dönemi'nde kilise olarak yapılmış, 15'inci yüzyılın ikinci yarısında cami olarak düzenlenmiş olup halen cami olarak ibadete açıktır.

Kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Üç apsisi bulunmakta olup, kubbesi on altı köşeli tanbur üzerine oturtulmuştur. Yapı, kubbeyi tutan 1.30, 1.40 santimetre çapında ayaklar ve bunların yanında (arasında) bulunan sütunlarla üç bölüme ayrılmıştır.

Mermer olan bu sütunların başlıkları korinth stildedir. Sütunlar gibi hali hazırda mevcut olmayan mozaikler, şekil itibariyle Ayasofya ile St. İrene arasındaki kazıda bulunanlarla benzeşmektedir.

Asıl binaya narteksten, tamamen Bizans stilindeki üç mermer söveli kapı ile girilmekteydi. Bir zamanlar kırık yazılar ve kadın heykellerinin yer aldığı bina, taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Kubbe çapraz ve beşik tonozludur. Mihrap sonradan beton ilavedir. Minberi bulunmamaktadır. 1997 yılında Kırklareli Müzesi ile T.Ü. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nün müşterek bir çalışması ile kısmi bakım ve temizliği yapılmış, 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun bir restorasyon geçirmiştir.

Kaynak: Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Fotoğraflar: Servet Uygun, Zekeriya Kurtulmuş

Kırklareli Gezilecek Yerler

Cami
Kültür Turizmi
Vize İlçesi Kale Mahallesi'nde bulunmaktadır.
Mimar Sinan Mh., 39480 Vize/Kırklareli

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 28528    Eklenme Tarihi : 09 Ocak 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 11 Ocak 2021 Pazartesi