­ ANTANDROS ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Antandros Antik Kenti - Balıkesir

Antandros Antik Kenti, Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi’nin 4 kilometre doğusunda, İda Dağı (Kazdağı) eteklerinde, Pelasglar tarafından kurulmuştur. Adramytteion (Burhaniye-Ören) – Assos (Behramkale) yolu üzerinde askeri bakımdan stratejik bir konuma sahip olan kentin, MÖ 10'uncu yüzyılda kurulduğu düşünülmekle birlikte, çok yakınında bulunan Assos’un MÖ 2.bin yıllarına kadar inen tarihinden Antandros’ un da bu tarihlerde iskan görmüş olması mümkün görülmektedir.

Antik yazar Strabon, Leleg kavminin Bababurnu’ndan (Lekton) İda Dağı'na kadar olan bölgede yerleştiklerini belirtmektedir. Önce Thrakialı Mysialılar’ın yerleştiği bilinen bölge, MÖ 7'nci yüzyılda Limni üzerinden gelen Aioller tarafından iskan edilmiştir. Pelasgların da bu tarihlerde Antandros’a yerleştikleri antik kaynaklardan anlaşılmaktadır. Antandros’un bir Pelasg kenti olduğunu, tarihteki Batı Anadolu İsyanı’ndan (M.Ö. 499-494) sonra Pers Kralı Dareios’un komutanı Otoneis’in Antandros’u zapt ettiğini ve Kserkeses ordusunun Yunan seferine giderken kentin yanından geçtiğini Heredot’ tan öğrenmekteyiz.

Anadolu’da araştırmalar yapan Henri Kiepert kitabında Antandros’un akropolünün Altınoluk – Avcılar arasında Yarmataş olarak bilinen 215 rakımlı tepede bulunduğunu ve kentin doğuya doğru yayıldığını ifade etmektedir. Kentin nekrolpolü ise Yarmataş Tepesi’nin 2 kilometre daha batısında yer almaktadır. Nekropol alanı inşai faaliyetler sırasında ortaya çıkmış ve kurtarma kazıları yapılmıştır.  Kazılarda, MÖ 7 ve 2'nci yüzyıllar arasında kullanıldığı anlaşılan nekropolde, arazinin eğiminden faydalanılarak üst üste iki ve üç kat olarak yerleştirilen lahit mezarların yanı sıra kremasyon (ölü yakma) ve direk toprağa gömü şeklinde bir çok gömü yapıldığı görülmüştür. Bu mezarlardan çıkarılan mezar hediyeleri, Balıkesir Müzesi’ nde sergilenmektedir.

Kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan Roma Dönemi'ne ait bir taban mozaiği çevresinde yapılan sistemli kazılar sonucunda MS 1'nci yüzyıla tarihlenen ve duvarlarında fresk bulunan, taban döşemeleri mozaikli bir zengin evi bulunmuştur.

Kaynak: Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Balıkesir Gezilecek Yerler

Antik Kent
Kültür Turizmi
Antandros, Balıkesir İli, Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Beldesi’nin sınırları içinde yer alır. Kent, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, Kaz Dağları'nın güney eteklerinde, Altınoluk Beldesi'nin 2.5 kilometre doğusunda, denize dik inen 215 rakımlı Kaletaşı Tepesi'nin zirve ve batı yamaçlarına konumlanmıştır. Çanakkale-Edremit kara yolu, Antandros Antik Kenti’nin üzerinden geçmektedir. Şehir içi ulaşım araçları ile de ulaşım sağlanabilmektedir.
Antandros Kazı Evi Adres: Çam mahallesi, Altınoluk – Balıkesir
http://www.antandros.org/

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 38906    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 10 Aralık 2020 Perşembe