­ LİKYA UYGARLIKLARI MÜZESİ/ ANDRİAKE ÖRENYERİ | Kültür Portalı

Likya Uygarlıkları Müzesi/ Andriake Örenyeri - Antalya

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün "Andriake Örenyeri Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve Gezi Güzergâhı Düzenleme Projesi" kapsamında 2012-2014 yıllarında Andriake Liman Kenti güney yerleşiminde yer alan agora / plakoma, sarnıç, granarium yapısı, hamamlar, kiliseler, sinagog vb. liman yapıları ile onurlandırma anıtlarının restorasyonu tamamlanarak 2015 yılı Haziran ayında ziyarete açılmıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Ziyaretçi karşılama merkezinden başlayarak, ziyaretçilerin örenyerinde rahat gezmelerine olanak sağlayan gezi yolları mevcut olup gezi yolundaki son nokta MS II.yüzyılda yapılmış granarium (tahıl ambarı) yapısıdır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Bu yapı günümüze kadar sağlam, ayakta kalabilmiş niteliği nedeniyle Likya kentlerine ait eserler ile Likya uygarlığının tanıtımının yapıldığı bir müze olarak düzenlenmiştir. Müzenin içinde bulunduğu Andriake kentinin MS 7. yüzyıla kadar işlevselliğini koruyan limanı bugün bataklık haline gelmiş ve deniz ile ulaşımı kesilmiş durumdadır.
 
Fotoğraf: Demre Müze Müdürlüğü
 
Ticari gemiler için korunaklı bir liman olmasının yanı sıra lojistik destek sağlayan tesisleri ile gemicilerin vazgeçilmez uğrak noktası olan Andriake'nin bugün kullanılmayan rıhtımında, içinde amphoralarla zeytin yağı, şarap gibi sıvı malzemenin taşınmasını gösteren Antik Dönem Ticaret Gemisi canlandırması yer alır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Likya Uygarlıkları Müzesi ve Andriake Örenyeri, restorasyon çalışmaları, çevre düzenlemesi, karşılama merkezi mimari tasarımı ve tarihi önemi açısından fark yaratmaktadır.
 
Kaynak: Likya Uygarlıkları Müzesi
 
Müze
Kültür Turizmi
Demre İlçesi'nin beş kilometre kadar güneybatısında, Demre Kaş Karayolundan Çayağzı’na (Günümüz Limanı) giden yolda yer alan örenyerine ve müzeye, özel araç ve otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır.
Büyükkum Mahallesi, 07570 Demre/Antalya
+90 (242)-871-60-02
demremuzesi@kultur.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 18733    Eklenme Tarihi : 23 Ocak 2019 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 15 Eylül 2021 Çarşamba