­ TCDD MALIKÖY TREN İSTASYONU MÜZESİ | Kültür Portalı

Tcdd Malıköy Tren İstasyonu Müzesi - Ankara

Ankara-Eskişehir tren hattında bulunan Malıköy, Polatlı ilçesine bağlı bir yerleşim merkezidir. Burada bulunan Malıköy istasyonu Sakarya Meydan Savaşı'nın geçtiği bu bölgede ulusun kaderini etkilemiş çok önemli bir istasyondur. Komuta merkezinden sonra en önemli üs olan istasyon, Sakarya Meydan Savaşı’nın tüm ihtiyaçlarını karşılandığı ve yaralı askerlere ilk tedavinin uygulandığı yer olmuş ve savaş esnasında revir, askeri mühimmat ve lojistik merkezi ile askeri uçak pisti olarak kullanılmıştır.

TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi 5 bin 713 şehit adına dikilen şehitlik anıtı, Mustafa Kemal Atatürk’ün sivil giysili anıtı, TCDD tarafından onarılan ve Sakarya Meydan Savaşı sırasında kullanılan 1897 tarihli alman yapımı lokomotif ile 1909 tarihli alman yapımı vagon, o zamanki uçakların aslına uygun olarak yapılan 2 uçak ile istasyon binasından oluşur. Tren ve uçakların bulunduğu bölümler, uçak ve tren sesleri eşliğinde gezilebilmektedir. Kurtuluş Savaşı’nın heykeller ve görsel materyalle temsil edildiği müzede, o dönemde kullanılan demiryolu malzemeleri de sergilenmektedir.

Kaynak: TCDD Web sitesi

Ankara Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Ankara-Eskişehir Yolu 30. Km. OSB sapağından 6 Km. içeri güzergahı kullanılarak ulaşılabilmektedir.
Malıköy Tren İstasyonu (Ankara-Eskişehir Yolu 30. Km. OSB sapağından 6 Km. içerde) Polatlı Ankara

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9121    Eklenme Tarihi : 27 Ağustos 2014 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 10 Haziran 2021 Perşembe