­ ANKARA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müzesi - Ankara

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müzesi üç kısımdan oluşmaktadır:

İlaç Müzesi; Osmanlı Dönemi ile Cumhuriyet’in ilk 30 yılında kullanılan hazır ilaçlar, ilaç yapımında kullanılan ilaç hammaddeleri ve bitkilerden hazırlanan ekstreler yer almaktadır. Yaklaşık 1000’e yakın nesne burada sergilenmektedir.

Cihaz Müzesi; Fakültenin kuruluşundan beri kullanılan ancak değişik nedenlerden dolayı kullanım dışı kalmış cihazların da bulunduğu bir müzedir. Bu cihazların küçük olanları özel yaptırılan dolaplarda büyük olanlar ise açıkta sergilenmektedir. Müzenin bu kısmında mikroskoplar, teraziler ve ilaç analizi ve araştırmalarda kullanılan değişik cihaz ve aletler yer almaktadır.

Her iki müze daha önceki yıllardan beri hizmet vermekte olup yeniden düzenlenen mekanlarda sergilenmeye başlamıştır.

Müze Eczane; Eczacılık Müzesi’nin üçüncü ünitesini oluşturmaktadır. 1900’lü yılların bir eczanesi canlandırılmıştır. Müze Eczane iki kısımdan meydana geliyor. Majistral diye bilinen elde yani eczanede yapılan ilaçların hazırlandığı kısım. Bu kısım bir ilaç üretim yeri olarak da bilinmektedir. Doktorlar tarafından reçeteye yazılan ilaç formülleri burada hazırlanmaktadır. Bu kısımda teraziler, havanda ilaç yapımı için gerekli aletler, göz merhemi ve göz damlası hazırlanmasında kullanılan mini otoklav ile ilaç etkin maddeleri ve bitkisel ekstreler yer almaktadır. Eczanenin ilaç yapma kısmında hazırlanan ilaçlar  eczanenin reçete kayıt  defterine yazıldıktan sonra hastaya bir pencereden verilmektedir. Eczanemizde 1925-1970 yılları arasında 3 eski eczanenin reçete kayıt defterleri yer almaktadır.

Kaynak: Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müzesi

Ankara Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Yenimahalle Beşevler güzergahında çalışan toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.
Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Emniyet Mah. Degol Cd. No:4 Posta Kod:06560 Yenimahalle, Ankara
+90 (312)-203-30-00
+90 (312)-213-10-81
eczacilik@ankara.edu.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3618    Eklenme Tarihi : 22 Mart 2020 Pazar    Güncellenme Tarihi : 26 Nisan 2020 Pazar