­ ÇAVUŞTEPE KALESİ | Kültür Portalı

Çavuştepe Kalesi - Van

Bol Dağı silsilesinin batı ucunda kurulmuş olan kale, aşağı ve yukarı kalelerden oluşmaktadır. Kale II. Sarduri tarafından M.Ö. 764-734 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Kale kurucusuna izafeten, Sardur'un şehri anlamında "Sardurihinili" olarak adlandırılmaktadır. Burası İ.Ü. Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Arif Erzen tarafından 1961-1986 yılları arasında yürütülen kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Yukarı kale aşağı kaleden 30 metre yükseğe kurulmuştur. İçerisinde Haldi Tapınağı ile bir açık hava tapınağı bulunmaktadır. Etrafında iri blok taşlarla örülmüş surları mevcuttur.

Aşağı Kale tepenin sırtında 800 metre uzunluğunda bir alanı kaplamaktadır. İki tarafta uç kale yöntemiyle yapılmış surları dikkat çekmektedir. Düzgün kesilmiş kalker bloklarıyla inşa edilmiş surları doğrudan ana kayaya oturmaktadır. Doğudan batıya doğru sıralanan ahır yapıları, depo binaları, tapınak, saray binaları ve sarnıçlardan oluşmaktadır. Tanrı İrmuşini adına inşa edilmiş tapınak üzerinde çivi yazılı kitabesi bulunmaktadır. Rizalitli Kule tipli tapınaklar grubunda önemli bir yapıdır. Doğu tarafında kapısı ve bazalt taşlarından cephesi bulunmaktadır. Kalenin diğer önemli yapılarını anakayaya oyulmuş sarnıçlar, saray ve depo binaları oluşturmaktadır.

Çavuştepe Kalesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08.00-19.00

Çavuştepe Kalesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08.00-16.00

Çavuştepe Kalesi Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir. 

Çavuştepe Kalesi Giriş Ücreti: Ücretsiz.

Van Gezilecek Yerler

Kale
Kültür Turizmi
Van'ın Gürpınar İlçesi’ne bağlı Çavuştepe Köyü’nde yer almaktadır. Van'a 25 km, Gürpınar ilçe merkezine 10 km mesafede, Van-Hakkari karayolunun hemen güney tarafında bulunmaktadır.
Van'ın Gürpınar İlçesi’ne bağlı Çavuştepe Köyü’nde yer almaktadır. Van'a 25 km, Gürpınar ilçe merkezine 10 km mesafede, Van-Hakkari karayolunun hemen güney tarafında bulunmaktadır.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2814    Eklenme Tarihi : 04 Mart 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 20 Haziran 2019 Perşembe