­ ZİLE MAŞAT HÖYÜK | Kültür Portalı

Zile Maşat Höyük - Tokat

Maşat Höyük Örenyeri'nde 1973–1984 yılları arasında yapılan kazılar sonucunda Tokat tarihine ışık tutabilecek çok önemli eserler ortaya çıkarılmıştır. Bu eserlerin en önemlisi de Hitit çivi yazısı ile yazılmış tabletlerdir. Kazılar sonucu ortaya çıkarılan bu eserler Tokat Müzesi'nde teşhir edilmektedir. Maşat Höyük’de M.Ö.3000'de eski Tunç Çağı, M.Ö.2000'de Hitit Çağı, MÖ 1000'de Frig (Demir) Çağı yaşanan üç dönem mevcuttur.

Maşat Höyük'te Boğazköy Hattuşaş Hitit İmparatorluğu'na bağlı bir uç beyinin sarayı da bulunmuştur. Ayrıca şehrin taşla döşenmiş oldukça geniş caddeleri ortaya çıkartılmıştır. Bunun yanında Türkiye’nin hiçbir yerinde şimdiye kadar rastlanmamış olan, sarayların ısıtılması için kullanılan pişmiş topraktan yapılmış bir maltız da burada ortaya çıkartılmıştır. Kazılar sonucu ortaya çıkartılan en önemli eserler bu sarayda kullanılan malzemelerdir. Pişmiş topraktan yapılan kaplar, ritonlar (dini kaplar) ve çeşitli mühürler bulunmaktadır.

Kaynak: Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Tokat Gezilecek Yerler

Höyük
Kültür Turizmi
Zile ilçesi Yalınyazı köyünde yer almaktadır. Zile ilçesi merkeze 68 km'dir. İlçeye giden otobüsler terminalin önünden kalkmaktadır.
ZİLE/TOKAT

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 18740    Eklenme Tarihi : 13 Şubat 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 25 Şubat 2021 Perşembe