­ PERİNTHOS ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Perinthos Antik Kenti - Tekirdağ

Perinthos Antik Kenti MÖ. 6'ncı yüzyılda Samos Adasından gelen topluluklar tarafından kurulmuştur. I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı statüsündedir. Antik yazarlardan Diodoros MÖ. 4'üncü yüzyıl ortalarında II. Philip´in Perinthos´u kuşatmasını anlatırken akropolis eteklerindeki evlerin uzaktan bakıldığında bir tiyatronun oturma sıralarında oturan insanlar gibi göründüğünü yazmaktadır.

Perinthos´un antik devirden günümüze en iyi durumda koruna gelmiş anıtı olan surlar akropolis ve aşagı şehir surları olmak üzere şehri kuzeyden ve batıdan kuşatmaktadır. Özellikle Akropolün kuzeybatı köşesindeki surlar kısmen 6 - 7 metre yüksekliğe kadar korunmuştur. Buna karşın Ereğli’nin bugün Kalekapı adı verilen semtindeki kuzey aşağı şehir surları inşaat faaliyeti nedeniyle tamamen tahrip olmuştur.

Yarımadanın kuzeyinde limana bakan kesimdeki deniz surları da kısmen 5 metre yüksekliğe kadar korunmuşturtur. Ereğli’de bugün görülen surlar, MS. 5'inci yüzyıldan kalmıştır. Akropolün güney yamaçları çok dik olduğundan bu kesimde sur yapılmasına gerek görülmemiş sadece akropolün güneybatısında yapıların ağırlığıyla toprak kaymasını önlemek için destek duvarları inşa edilmiştir.

Kaynak: Tekirdağ Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2014: Tekirdağ Kültür Envanteri (Trakya Kalkınma Ajansının 2012/2013 yılı sosyo-ekonomik mali destek programı kapsamında hazırlanmıştır.), Makro 360 Sanal Tanıtım.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Antik Kent
Kültür Turizmi
Marmara Ereğlisi merkeze giden yol üzerinde sol tarafta kalmaktadır.
Marmara Ereğlisi / Tekirdağ

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 13172    Eklenme Tarihi : 11 Mart 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 13 Ekim 2020 Salı